Przejdź do treści
Lifestyle

Kobiece problemy z tłuszczem

Zastanawiasz się dlaczego facetom łatwiej jest spalić tłuszcz…?

W ogromnym skrócie – mężczyźni maja szybszą przemianę materii, a obecność testosteronu sprawia, że mięśnie łatwiej są budowane, jak również utrzymywane, a jak wiadomo to właśnie mięśnie odpowiadają w dużej mierze za spalanie niechcianego tłuszczyku. Oznacza to, że rzeczywiście mogą oni zjadać więcej kalorii jak również szybciej je spalać. Z kolei genetyka oraz gospodarka hormonalna kobiet sprawia, iż ich ciało gromadzi zapasy tłuszczu.

Nie tylko kobietom, ale wszystkim rozpoczynjącym ‘nową ścieżkę życia’ i zmian dotychczasowych niezdrowych nawyków żywieniowych oraz rozpoczęcia treningów zalecam kompleksowe badania krwi, które będą odnośnikiem do ułożenia mocno spersonalizowanej czyt. efektywnej diety. Problemy z tarczycą czy insulinoopornością są niebywale powszechne w dzisiejszych czasach, jednak ich objawy często są ignorowane przez chorych i przekładają się na pogłębianie objawów i w konsekwencji trudności w osiągnięciu fitnessowych celów.

Organizm kobiet skonstruowany przez matkę naturę działa nieco złośliwie. Wiele z nas ma tendencje do przybierania na wadze w najbardziej dokuczliwych czy widocznych miejscach jak uda, biodra i brzuch czyli najbardziej kłopotliwe okolice, których wysmuklenie zdaje się być najtrudniejsze. Dla porównania, panowie walczą z fałdkami innych części ciała jak np. dolne partie pleców.

Dlatego, aby podkręcić metabolizm i rozpędzić mechanizm spalania tkanki tłuszczowej każda z nas powinna jak najszybciej wprowadzić w życie trening oporowy/siłowy. Czas szybko zapomnieć przebrzmiałą bajkę o muskulaturze kulturysty, która powstanie w efekcie końcowym. Bardzo daleka i trudna jest droga to uzyskania takiego efektu, gdyż posiadamy zbyt mało testosteronu. Odpowiednio zbilansowana dieta z adekwatnym ujemnym bilansem kalorii sprawi, że spalimy tłuszcz w mgnieniu oka. Jednak koniecznym jest trening, który pomoże zbudować, a później zachować czystą masę mięśniową, co przyspieszy metabolizm, ale również wysmukli naszą sylwetkę sprawiając, że będzie ona krągła i apetyczna!

Dlatego, jeśli kochasz bieganie i jest ono stałym elementem twojego treningu, nie rezygnuj z niego. Jeśli zrzucasz wagę ok. 20min na koniec treningu będzie na plus, ale spróbuj również wspinaczkę pod górę, lub interwały, a jeśli w twojej siłowni są tzw. ‘ruchome schody’ skorzystaj z nich. Pamiętaj, że nadal wiele z nas przesadza z treningiem cardio i w zasadzie często uznaje, że tego typu trening kilka razy w tygodniu przełoży się na ogromne efekty. To prawda, że w początkowej fazie tak właśnie może się stać, jednak utrzymanie spadku wagi wymaga więcej fizycznego wysiłku i sięgnięcia po hantle. Oprócz spalania tłuszczu zmieni to kompozycję naszego ciała, wzmocni i ujędrni całe nasze ciało.

Jeszcze przed treningiem, musi zostać zapięta na ostatni guzik dieta. Tyczy się to zarówno kobiet jak i mężczyzn. Odpowiednie odżywianie to najsilniejsza broń walki z tłuszczem. Jeśli poważnie chcesz podejść do zmiany swojego ciała musisz to jak najszybciej zaakceptować, zrozumieć, i oczywiście zacząć stosować. Zdeterminuje to mocno osiągnięcie efektów oraz czas realizacji założonego planu. Ujemny bilans kaloryczny oznacza, że z diety ucinamy ok. 500 kalorii, realizując plan treningowy. Wbrew powszechnej opinii, bilansu tego nie możemy ‘nadrobić treningami’. Panie, które myślą, że nadmiar zjedzonych kalorii mogą spalić dodatkowym czasem na bieżni lub zwiększając ilość powtórzeń w wykonywanych seriach- są w błędzie. Dietę należy dokładnie oczyścić, jeśli to konieczne skonsultować ją z dietetykiem lub trenerem prowadzącym, a na dalszych etapach dostosować typ diety, który będzie dla nas wygodny.

Warto spróbować np. rotację węglowodanami, która w większości przypadków (nie koniecznie w twoim) działa na korzyść kobiet. Oznacza to, że w dzień ciężkiego treningu, angażującego większe partie mięśniowe jak np. nogi zjadamy relatywnie dużą ilość węglowodanów. Pomoże nam to w wykonaniu ciężkiego treningu. Kolejny dzień będzie zawierał mniejszą ich ilość, a następny np. rest- minimalną lub zupełnie je wykluczy. Pomoże to w zachowaniu odpowiedniej gospodarki hormonalnej i ułatwi utrzymanie prawidłowych nawyków żywieniowych, eliminując napady głodu, które często pojawiają się podczas długotrwałej diety mocno ograniczającej węglowodany.

Suplementacja również przychodzi nam z pomocą, jednak koniecznie musi być traktowana jako dodatek wspomagający nasze wysiłki. Kobietom zaleca się klika z dostępnych produktów, są to między innymi:

Szczególnie Paniom dedykowana będzie nowa linia produktów wspomagających kształtowanie sylwetki, o której już niebawem….

Ostatnim elementem, szczególnie jeśli chodzi o kobiety, jest zachowanie odpowiedniego nastawienia do procesu zmian naszego ciała. Wiedza jest podstawą, dalekosiężne plany kluczem do motywacji i cierpliwość, która pozwoli nam przetrwać najtrudniejsze chwile. Jeśli chcesz wprowadzić poważne zmiany i na zawsze pożegnać się z sylwetką, z której nie jesteś dumna, zacznij pracować nad sobą już dziś ze świadomością, że będzie to trwać więcej niż tydzień czy miesiąc.

Nie porównuj się do innych, a już na pewno nie do swojego chłopaka czy brata. Natura ułatwiła im nieco zadanie, jednak oni również muszą wiele poświecić. Ich minimalny procent tkanki tłuszczowej to 2-5%, u kobiet 10-13% co stanowi ogromną różnicę. Jeśli nie przygotowujesz się do startowania w zawodach, bezpiecznie jest zachować jej optymalny poziom czyli 15-20% co przełoży się na lepsze samopoczucie, wysoki poziom energii i przede wszystkim zdrowie!