Przejdź do treści
Lifestyle

Kiedy wreszcie zauważę zmianę?!

Jeżeli marzy ci się szczupła sylwetka, zgrabne nogi i wąska talia a nie widzisz efektów swoich ćwiczeń, jeśli próbowałaś już różnych diet, ale żadna z nich nie przyniosła oczekiwanych rezultatów, poniżej kilka kluczowych zasad, do których bezwzględnie musisz się zastosować, aby zauważyć zmiany.

Zadbaj o właściwy bilans energetyczny

Chudnięcie lub tycie zależy głównie od tego czy twój bilans energetyczny jest ujemny, czy dodatni. Spożywając dużą ilość kalorii jesteś syty – wówczas magazynujesz energię, natomiast zużywanie energii zachodzi podczas głodu i wzmożonego wysiłku. Jeżeli zmagazynujesz więcej energii niż spalisz – będziesz tyć. Dlatego ważne jest zachowanie ujemnego bilansu energetycznego.

Różnicowanie treningów

Każda aktywność fizyczna wiąże się z zużyciem energii. Im bardziej ciało jest przystosowane do danego wysiłku, tym mniej energii zużywa na jego wykonanie. Ciało przyzwyczaja się do każdej aktywności, dlatego analogicznie osoba niewytrenowana spali większą ilość kalorii podczas określonego wysiłku niż ktoś, kto jest wytrenowany.

Obowiązkowe ćwiczenia siłowe

Duża część osób przez odchudzanie rozumie samą dietę. Jest to duży błąd ponieważ rezygnując całkowicie z aktywności fizycznej, oprócz tkanki tłuszczowej tracisz również mięśnie. Organizm jest inteligentny – jeżeli zorientuje się, że mięśnie nie są mu potrzebne do wysiłku zacznie się ich pozbywać, by spalać mniej energii. Wówczas w pierwszej kolejności spalana jest tkanka mięśniowa – dopiero potem tłuszczowa.

Dieta

Tak jak odchudzanie bez treningów jest mało skuteczne tak pozbywanie się zbędnej tkanki tłuszczowej bez diety jest niemal niemożliwe. Dieta jest bardzo istotnym elementem podczas kształtowania sylwetki ponieważ dostarcza wszystkich niezbędnych składników pokarmowych nie tylko do budowania mięśni, ale także spalania tkanki tłuszczowej.

Spokój

Stres powoduje wydzielanie kortyzolu, który poprzez zatrzymywanie soli, przyczynia się do retencji wody w organizmie. Wydzielany w nadmiernych ilościach powoduje, że spalony tłuszcz zastępuje woda, co sprawia, że waga nie ulega zmniejszeniu.

Paulina Pietraszewska
Facebook: Healthy Vibes