Przejdź do treści
Lifestyle

Kalorie – bez przesady! Idą Święta!

Zewsząd otaczające smakołyki, suto zastawione stoły, tłuste i ciężkie jedzenie, mnóstwo słodkości.   – poniżej kilka wskazówek, w jaki sposób ograniczyć kalorie bez konieczności rezygnacji ze świątecznych rarytasów.

Głód

Nie jest tajemnicą, że kiedy jesteś bardzo głodny, potrafisz zjeść dwa razy więcej. Zadbaj więc o to, żeby nie siadać do świątecznego stołu z uczuciem wilczego głodu, ponieważ może to spowodować utratę kontroli nad tym co zjadasz i w jakich ilościach, co z kolei zniweczy plany posiadania lub zachowania nienagannej sylwetki.

Zdrowy rozsądek

Nie katuj się i nie odmawiaj sobie wszystkiego, ponieważ takie działania mogą przynieść skutek odwrotny od zamierzonego. W Święta odpuść sobie reżim. Celebruj ten czas pozwalając sobie na wszystko, czego nie jadasz na co dzień, ale włącz zdrowy rozsądek podczas nakładania porcji na świąteczny talerz.

Racjonalne myślenie

Jeżeli na co dzień pilnujesz diety i zdrowo się odżywiasz możesz śmiało i bez wyrzutów sumienia pozwolić sobie na pyszności ze świątecznego stołu. Jeszcze nie zdarzyło się tak, aby schudnąć przez jeden dzień i niemożliwe jest również, aby w jeden dzień przytyć i nagle stać się grubym, pod warunkiem, że z jednego luźniejszego dnia nie zrobi się niekontrolowany tydzień.

Zamienniki

Sposób przygotowywania potraw wpływa nie tylko na ich kaloryczność, ale także na ilość ich wartość odżywczą. Warto więc zwrócić uwagę na sposób ich przyrządzania, pamiętając o tym, żeby były nie tylko smaczne, ale także pełnowartościowe.. Smażenie zastąpić można gotowaniem, duszeniem, czy pieczeniem. Zwykłe masło dobrze jest zamienić na masło klarowane lub oliwę z oliwek. Zamiast mąki pszennej, użyć żytniej lub orkiszowej, a majonez zastąpić jogurtem naturalnym.

Stop

Zachowanie odstępów pomiędzy posiłkami pozwoli ci na utrzymanie poziomu cukru we krwi na stałym poziomie, przez co unikniesz skoków insulinowych sprzyjających odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Twój brzuch nie będzie wzdęty, a ty będziesz czuć się na tyle lekko, żeby z łatwością i przyjemnością zaliczyć wieczorny spacer.

Bez pośpiechu

Jedząc pomału twoje trawienie przebiega w sposób prawidłowy. Ponadto, koncentrując się na tym, co jesz, na pewno nie przegapisz momentu, w którym odczujesz, że twój żołądek zaczyna się wypełniać, i należy przystopować z dalszą konsumpcją. Jedz  małymi kęsami i dokładnie przeżuwaj, pamiętając, że  uczucie sytości pojawi się w twoim mózgu dopiero około 20 minut po spożyciu posiłku.

Nawodnienie

Soki, kompoty i kolorowe napoje nie są najlepszymi wyborami, ponieważ są to dodatkowe kalorie, których w czasie Świąt i tak dostarczasz sobie z nadwyżką. Spróbuj świątecznego kompotu, ale nie zapominaj o wodzie mineralnej, która wypłukuje z organizmu toksyny, przeciwdziała zaparciom oraz usprawnia działanie układu pokarmowego.

Ruch

Pod żadnym pozorem nie dopuść do tego, aby spędzić Święta z pilotem w ręku. Siedzenie przed telewizorem powoduje, że ochota na jedzenie znacznie wzrasta, i często, nawet nieświadomie, dostarczamy sobie niemałej ilości dodatkowych kalorii. Wykorzystaj ten czas na gimnastykę, rozciąganie, spacer lub inną aktywną formę wypoczynku wraz ze swoją rodziną.

Magia

Święta Bożego Narodzenia są tylko raz w roku. Spraw, aby ten czas stał się wyjątkowy, nie tylko pod względem atmosfery, dekoracji, czy prezentów, ale również w kuchni. Zastanów się jakie potrawy lubisz najbardziej, które są wyjątkowe i najbardziej pożądane, i których nie jadasz na co dzień. Przygotuj je i celebruj każdy kęs.

Własne pomysły

Jeżeli masz pomysły na własne dania i masz ochotę sporządzić je w wersji fit – zrób to! Być może twoja rodzina również skusi się na nie, i wszyscy razem będziecie mieli pewność, że kaloryczność posiłków macie pod pełną kontrolą.

Paulina Pietraszewska
Facebook: Healthy Vibes