Przejdź do treści
Lifestyle

Jakie problemy mogą wystąpić przy zbyt dużym spożyciu koktajli proteinowych?

Niestety wiele osób mylnie spodziewa się cudów po spożyciu koktajli białkowych. Uważają, że ich mięśnie automatycznie urosną, i że poza piciem szejków nie muszą robić nic więcej. Są tacy, którzy nie mają ochoty jeść normalnych posiłków cały czas pijąc koktajle, by w końcu zorientować się, że właśnie skończyli piąty. Jakie problemy mogą pojawić się po wypiciu ich zbyt wielu?

Koktajle proteinowe nie zastępują normalnych posiłków.

Jak sugeruje nazwa, koktajle proteinowe są suplementami diety. Ich zadaniem nie jest zastępowanie normalnych posiłków, ale uzupełnianie ich, w przypadku gdy z diety nie jest dostarczana taka ilość białka, jaką potrzebuje organizm. Jeżeli regularnie trenujesz możesz potrzebować dużej ilości białka dla regeneracji mięśni, natomiast będąc na diecie, możesz chcieć utrzymać swoją masę mięśniową. Może się też zdarzyć, że jesteś tak zapracowany w ciągu dnia, by nie mieć więcej czasu na przygotowanie posiłku, więc wypijasz najpierw szejk, a następnie przygotowujesz posiłek. Te powody są akceptowalne, jednak nie jest w porządku przyjmowanie odpowiedniej ilości białka jedynie z koktajli.

Co w takiej sytuacji oznacza “dużo”?

Szejkami powinieneś uzupełniać nie więcej niż jedną trzecią ilości wymaganych przez organizm białek. Jeżeli potrzebujesz 120 g białka, możesz wypijać dwa koktajle dziennie, zawierające 20 gram białka każdy. To i tak sporo, jeżeli nie ma innego rozwiązania, ale zdecydowanie nie powinno mieć to miejsca każdego dnia.

Dlaczego zbyt duża konsumpcja białek jest szkodliwa?

Koktajle proteinowe są posiłkami płynnymi. Twój organizm jest „wyspecjalizowany” w przetwarzaniu pokarmów stałych. Jeżeli stale dostarczasz mu posiłki płynne, stolec zmieni swoją konsystencję. Będziesz cierpiał z powodu notorycznych biegunek lub luźnych stolców. Dodatkowo możesz spodziewać się ciągłych wzdęć lub nadmiernych gazów.

  1. Zbyt duża konsumpcja białek może doprowadzić do wystąpienia takich objawów jak: poczucie ciągłego wyczerpania, zmęczenie, rozdrażnienie, ciągłe infekcje, osłabienie, niemożliwość utraty wagi, wypryski na skórze, nieświeży oddech, łamliwe paznokcie i osłabione włosy, itp. By uniknąć tych objawów należy wraz z białkami spożywać dużą ilość warzyw.
  2. Dodatkowe obciążenie nerek: zbyt duża ilość białka to spore obciążenie dla organizmu, a w szczególności dla nerek. Jeżeli cierpisz z powodu problemów z nerkami, nie powinieneś spożywać zbyt dużo białka. Nawet dla zdrowego organizmu za duża ilość protein może wywołać szereg problemów.
  3. Utrata wapnia: dostarczanie organizmowi zbyt wielu białek powoduje wpłukanie wapnia z kości, co może skutkować ich osłabieniem. Dlatego też, jeżeli jesteś na diecie wysokobiałkowej musisz pamiętać o uzupełnieniu wapnia.
  4. Przybieranie na wadze: Białko jest składnikiem odżywczym zawierającym kalorie. Jeśli konsumujesz go zbyt wiele spowoduje to przybieranie na wadze. Jeśli zwiększasz przyjmowanie białek, ale nie chcesz przybrać na wadze, powinieneś ograniczyć przyjmowanie węglowodanów lub/oraz tłuszczy. Jeżeli chcesz pozbyć się kilogramów, nie wystarczy jedynie spożywać białko. Jeżeli jednak jesteś początkującym sportowcem, nawet taki krok może spowodować sporą transformację twojej figury. Nie mniej, jeśli chcesz stracić na wadze, ważne jest kontynuowanie odpowiedniej diety.
  5. Niepotrzebne: jeżeli przyjmujesz więcej niż 2.5g białka na kilogram wagi ciała, twój organizm zwyczajnie nie będzie w stanie go przetworzyć. Taka nadwyżka będzie jedynie obciążeniem dla twojego organizmu by go przetworzyć lub utrzymać jako naddatek.

Koktajle proteinowe są doskonałym rozwiązaniem i dostarczają dużej ilości białek, jeśli przyjmujesz ich odpowiednią ilość. Tak jak ze wszystkim innym – nie popadaj w skrajności!

BioTechUSA