Przejdź do treści
Lifestyle

Jak radzić sobie w domu z udarem słonecznym?

słonecznym

Jak radzić sobie w domu z udarem słonecznym?

Udar słoneczny jest sporym problemem wakacyjnym, ale z wykorzystaniem odpowiednich metod może z powodzeniem być leczony w domu. Poznaj zagrożenia związane z upałem i domowymi metodami radzenia sobie z nim.

Jak upał wpływa na zdrowie?

Nasze organizmy narażone są na różne rodzaje ryzyka podczas letnich upałów, ale zanim zaczniesz się leczyć, ważne jest, aby zidentyfikować prawdziwy powód samopoczucia. Jeśli objawy są ciężkie i nie ustępują w ciągu 24 godzin, należy skonsultować się z lekarzem. Zobaczmy listę problemów zdrowotnych, jakie może wywołać upał.

Stres termiczny

Bez względu na to, gdzie jesteś, jeśli przez długi czas temperatura wzrasta powyżej 30 ° C, to nie tylko sen, ale także proste codzienne zadania mogą stać się ciężarem. Z powodu stałego pocenia się nie tylko tracisz wodę, ale także możesz doprowadzić do niedoboru minerałów, na przykład magnezu, którego niedobór związany jest z rozdrażnieniem, brakiem koncentracji i stresem.

 

Wyczerpanie gorącem

Podczas intensywnych upałów lub większego obciążenia fizycznego, aby zmniejszyć nadmiar ciepła w organizmie, serce pompuje krew do naczyń krwionośnych znajdujących się w zewnętrznych warstwach skóry. Serce robi to, zwiększając pompowanie przez rozszerzone naczynia krwionośne. Ta obfita potliwość może spowodować wyczerpanie gorącem, które ma dwa możliwe skutki: odwodnienie lub deficyt soli. Osoby cierpiące na wyczerpanie cieplne mogą wykazywać oznaki zmęczenia, bóle głowy lub zawroty głowy oraz wysokie tętno.

 

Przegrzanie (hipertermia)

W przypadkach, gdy ciepło łączy się z wysokim poziomem wilgotności, a pot nie może wyparować ze skóry, hamuje oddawanie ciepła i może prowadzić do hipertermii. Wraz z podwyższonym pulsem występują nudności, wymioty, spocona skóra i suchość ust.

 

Utrata świadomości (omdlenia spowodowane upałem)

Na szczęście omdlenia spowodowane upałem trwają bardzo krótko (od kilku sekund do kilku minut), dlatego łatwo je zidentyfikować. Krew jest pompowana do kończyn, aby pomóc rozproszeniu ciepła, co może spowodować tymczasowe problemy z ciśnieniem krwi w mózgu -jeśli ktoś jest na to podatny – co z kolei może prowadzić do utraty przytomności. Omdlenie może być poprzedzone uczuciem osłabienia, nudnościami, szumami w uszach lub zaburzeniami widzeniem.

Zatrucie wodą

Nagłe spożycie dużych ilości wody w celu uzupełnienia wody i soli spowodowanych przez odwodnienie może spowodować rozcieńczenie składników odżywczych we krwi, które mogą spowodować ciężki stan zwany zatruciem wodą. Zawartość sodu we krwi może pozostać niska przez kilka dni, powodując zawroty głowy, osłabienie mięśni, zmęczenie, dezorientację lub nawet utratę przytomności lub śpiączkę.

 

Udar cieplny

Podczas upałów najcięższym stanem zdrowia jest udar cieplny, który występuje, gdy temperatura ciała wzrośnie powyżej 40 ° C. W takich przypadkach organizm nie ma innej metody kompensacji i pozbycia się nadmiaru ciepła, co powoduje poważne problemy z krążeniem krwi oraz bladość i ochłodzenie skóry oraz zwiększoną akcję serca. Karetkę należy wezwać natychmiast, ponieważ udar cieplny może zagrażać życiu i tym samym wymaga profesjonalnego leczenia.

słonecznym

 

Jakie są objawy udaru słonecznego i jak się on rozwija?

Na podstawie powyższych informacji podczas upałów zaleca się pozostać w chłodnym miejscu i unikać przebywania na słońcu lub uprawiania sportu w upale.
Tylko kto chciałby siedzieć w klimatyzowanym pokoju, skoro można w końcu cieszyć się wakacjami, spędzać czas na plaży, pływać w basenie lub opalać się cały dzień z pysznym koktajlu w ręku? To bardziej niż naturalne, że zapominasz o wszystkich innych kwestiach i chcesz powrócić z wakacji pięknie opalony. Jednak przesadne opalanie jest niebezpieczne. Udar słoneczny ma nie tylko wyjątkowo nieprzyjemne objawy, ale może zakłócić całe wakacje.

Musisz chronić swoją głowę przed bezpośrednim kontaktem ze słońcem, inaczej twój mózg dosłownie się przegrzeje. To, w jakim stopniu i jak szybko to nastąpi, zależy również od tego, jak grube są twoje włosy. Z tego powodu małe dzieci i osoby starsze są jeszcze bardziej narażone na udar słoneczny. Podczas udaru słonecznego dochodzi do nagrzewania się opon mózgowych pod czaszką, co może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Dlatego musisz zwrócić szczególną uwagę na jak najszybsze rozpoznanie objawów.

Objawy udaru cieplnego:

• czerwona twarz, sucha i gorąca skóra

• wysokie tętno

• bół głowy

• nadmierne pragnienia

• zawroty głowy, osłabienie, chwiejny chód

• nudności, wymioty

• wrażliwość na światło

• niewielka gorączka, wysoka gorączka

• w cięższych przypadkach nawet dezorientacja i utrata przytomności

Szybkie techniki domowego leczenia udaru słonecznego.

Ponieważ objawy zwykle pojawiają się wieczorem, powinieneś być przygotowany do korzystania z niektórych praktyk domowych. Na szczęście w większości przypadków objawy można złagodzić w ciągu kilku godzin. Co możesz zrobić, jeśli masz już udar cieplny i chcesz szybko wrócić do zdrowia?

• pozostawać w chłodnym, suchym i zacienionym miejscu

• korzystać z klimatyzacji lub wentylatora, aby zapewnić przepływ powietrza

• nakładać luźną i tylko w razie konieczności

• najlepiej leżeć, z górną częścią ciała nieco wyżej

• umieść zimny kompres na czole i nadgarstkach

• wziąć środek przeciwbólowy, aby złagodzić ból głowy

• Uzupełnij sól i minerały utracone podczas pocenia się – oprócz wody mineralnej w temperaturze pokojowej możesz przyjmować napoje izotoniczne lub specjalne kapsułki solne opracowane dla sportowców

• Jeśli poczujesz mdłości, możesz również stracić apetyt, ale zawsze możesz jeść baton owsiany lub przygotować koktajl zastępujący posiłek

 

Musisz unikać następujących rzeczy:

• spożywanie napojów alkoholowych

• napojów zawierające kofeinę

• ćwiczeń fizycznych

• ciasnych ubrań źle odprowadzających powietrze – to już może zapobiec złemu samopoczuciu

Zachowaj udostępnione tu porady, jeśli wybierasz się teraz na wakacje. Nie opalaj się nadmiernie, aby uniknąć poparzeń słonecznych, dzięki czemu możesz cieszyć się każdą minutą swoich zasłużonych wakacji.