Przejdź do treści
Lifestyle

Jak kontrolować swoją dietę?

W starożytności mawiali „przyzwyczajenie jest naszą drugą naturą”. To właśnie nawyki mają ogromną siłę oddziaływania na nasze codzienne życie. Z jednej strony ułatwiają dopasowanie się do znanych z doświadczenia i powtarzających się od lat rutynowych zadań porządkując życie, z drugiej czynią trudniejszym angażowanie się w nowości. Warto więc wykorzystać ten mechanizm na swoją korzyść i konstruować przyzwyczajenia, które pomogą stosować zdrową dietę. Wraz z przybywaniem lat wzrasta konieczność kontroli jakości odżywiania. To właśnie wiekiem przybywa nam więcej problemów zdrowotnych. Dlaczego? Nasz organizm nie produkuje tyle hormonów, enzymów i przeciwciał jak dotychczas. Składniki odżywcze, które dostarczamy do naszego organizmu, są przyswajane ze zmniejszoną efektywnością. Warto więc skupić się i spojrzeć na własną mapę odżywiania i czasami zastanowić się czy nie pijemy za dużo kawy lub herbaty, a za mało spożywamy owoców czy też warzyw.

Skrajności żywieniowe

Dzięki kontrolowaniu swojego „talerza” możemy w przyszłości uniknąć chorób związanych z układem krążenia, problemów z kośćmi i wiele innych. Jednakże należy wspomnieć również, iż koncentrowaniu się wyłącznie na zdrowym odżywianiu i odpowiedniej diecie może prowadzić do ortoreksji – choroby wyniszczającej ciało i psychikę. Nie każdemu z nas znana jest ta choroba, gdyż nie jest tak bardzo powszechna. Wdziera się w życie niepostrzeżenie i bardzo rzadko jest zauważana czy diagnozowana. Tak bardzo przyzwyczailiśmy się do tego, że ‘jesteśmy na diecie’, ‘odchudzamy się’ i kontrolujemy to co jemy, kiedy i w jakich proporcjach, iż zapewne trudno byłoby się nam jej doszukać u siebie czy znajomych. Występuje cienka granica między przesadnie zdrowym odżywianiem, a właśnie ortoreksją. Na początku wydaje się to bardzo pożądane, ponieważ chcemy się zdrowo odżywiać, ale gdy zaczynamy mnóstwo czasu spędzać na zakupach, studiując szczegółowo etykiety i skład produktów, eliminujemy z diety prawie wszystko, bo wydaje się niezdrowe. Przez większość czasu koncentrujemy się na wymyślaniu menu, które będzie zdrowe, a to oznacza, że mamy już problem! Doprowadzenie do sytuacji, gdy zamiast jednym z elementów naszego dnia staje się ona punktem, wokół którego kręci się wszystko inne, jest tym momentem, kiedy powinniśmy jednak zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy specjalisty. Chorzy na ortoreksję, którzy nie podejmują leczenia, zwykle zostają wyobcowani i wykluczeni ze swojego środowiska. Warto pamiętać, że dieta to nie tylko kalorie, witaminy, minerały, tłuszcze, węglowodany, białko – to również przyjemność z jedzenia potraw, odkrywanie nowych smaków, cieszenie się czasem spędzonym na przygotowaniu posiłku i jego jedzeniu.

Trzeba przyjąć strategię

Plan jest niezbędny, ponieważ dbanie o sylwetkę, to niekończący się proces wymagający określonych ustaleń, od których odstępstwa są niepożądane, więc;

–  Nie możesz głodować, jedz w ciągu dnia 2 – 3 duże posiłki oraz 2 – 3 małe, nie rzadziej niż co 3 godziny.

–  Jedz o stałych porach dnia.

–  Unikaj jedzenia między posiłkami.

–  Notuj to, co jesz, i jak się po tym czujesz.

–  Zacznij kontrolować swoje porcje i zachowuj zbilansowane posiłki w diecie – łączyć białko z tłuszczem częściej niż białko z węglami

–  Zacznij wsłuchiwać się w swoje ciało, bo nie każdemu służy ta sama dieta.

–  Przygotowuj sobie listę zakupów i kupuj tylko to, co na niej wynotowałeś. Listę sporządzaj kiedy jesteś najedzony.

–  Na zakupy idź po posiłku.

–  Unikaj kupowania i trzymania w domu słonych przekąsek, słodyczy, produktów gotowych od razu do spożycia.

Co z przetworzonym jedzeniem?

To nie powinno być w ogóle przez ciebie rozważne – jakiekolwiek jedzenie, które jest zapakowane w pudełka, torebki czy puszki powinno być wyeliminowane. Wyrzuć zupę z puszki i przygotuj własną, od zera. Odłóż pudełko otłuszczonych ziemniaków i kup te „prawdziwe”. Jeżeli natomiast zobaczysz restaurację typu fast food, po prostu przejedź koło niej. Fast food to jedną z najgorszych rzeczy dla ciebie – niezależnie od tego, co mówią reklamy. Ich produkcja nie odbywa się w sposób przyjazny dla środowiska ani z uwagą o nasze zdrowie lecz benefity firmy, produkty często są bardzo kiepskiej jakości – zwłaszcza jeśli chodzi o najważniejsze- mięso- dlatego jeśli będziesz musiał odwiedzić tego typu miejsce, kup sałatkę lub cokolwiek innego.

Jak pamiętamy z lekcji biologii, aby utrzymać dobry stan zdrowia, musimy ciągle dostarczać naszym tkankom i komórkom wysokiej jakości składniki odżywcze i mineralne m.in.: węglowodany, białka, tłuszcze, witaminy, minerały i woda. Natomiast jeśli przez dłuższy czas, któryś z tych składników nie dociera do naszych komórek lub jest dostarczany w odpowiedniej ilości, powoduje początek wadliwego funkcjonowania naszego organizmu. Dlatego warto się czasami zastanowić i zadać pytanie: czy mój sposób odżywiania się jest prawidłowy?

———-

Adrian Stanisławski