Przejdź do treści
Lifestyle

Jak działają termogeniki i fat burnery ?

Prędzej czy później okres redukcji czeka każdą osobę, która rozpoczęła przygodę z siłownią czy też przygotowaniami do lata. Zanim zdecydujemy się zrzucić nakrycia, często dochodzimy do wniosku, że powinniśmy zrzucić jeszcze dodatkowo kilka kilogramów.

Z redukowaniem tkanki tłuszczowej związany jest temat spalaczy tłuszczu. Rynek zalewa nas setkami produktów do ćwiczeń, siłownie kuszą promocjami i nawet supermarkety pełne są różnego rodzaju suplementów diety, wspomagających spalanie tkanki tłuszczowej. Czy naprawdę termogeniki są tak skuteczne czy to tylko znakomity marketing?

Czym jest spalacz tłuszczu?

Nie da się ukryć, że suplementy diety mające na celu pomóc zredukować tkankę tłuszczową znajdują się na szczycie najczęściej sprzedawanych. Pod ogólnym pojęciem termogeników kryją się substancje chemiczne posiadające zdolność stymulowania procesu termogenezy, czyli wzmożonej produkcji ciepła przez organizm. Każdy chciałby w jak najszybszym tempie wyrzeźbić swoje ciało lub po prostu zrzucić zbędne kilogramy.

„Magiczne tabletki na odchudzanie”, które sprawią, że cały tłuszcz stopnieje jak lody na słońcu! Niestety są to tylko chwyty marketingowe, a producenci chcą sprzedawać swoje produkty w jak największych ilościach. Termogeniki silnie pobudzają pracę układu nerwowego, wzmagając tym samym wydzielanie  i aktywność hormonów odgrywających istotną rolę w pobudzaniu przemian tłuszczowych. Spalacze to przeróżne związki chemiczne, substancje aktywne, stymulanty, których połączenie ma spowodować synergię pomiędzy nimi np.  kofeina, guarana, extrakt z zielonej herbaty, synefryna, hordenina, efedryna, i wiele innych.

Termogeneza

To nic innego jak proces, dzięki któremu pobierana jest energii z tkanki tłuszczowej w celu produkcji energii termicznej. Większość substancji, kontrolujących termogenezę i lipolizę, działa poprzez wspólny przekaźnik wewnątrzkomórkowy – cAMP(adenozynomonofosforanu). Zbiera ona informacje jakie niosą hormony i przekazuje je do komórek tłuszczowych. Im wyższe stężenie cAMP, tym większe tempo lipolizy oraz termogenezy. Jeśli chodzi o hormony, najbardziej aktywna jest tutaj noradrenalina. Po sygnale z mózgu dociera przez zakończenia nerwowe do tkanki tłuszczowej. Tutaj działa poprzez przekaźnik cAMP na komórki tłuszczowe prowadząc do rozpadu tłuszczu i uwolnienia z nich energii. Podczas treningu wytwarzana jest głównie energia użyteczna, sytuacje tą można odwrócić wywołując termogenezę.. Niestety cAMP jest bardzo szybko neutralizowany. Dlatego też jeśli potrzebujemy skutecznego reduktora tłuszczu szukajmy produktu, który zwiększa poziom cAMP w komórce.

Lipoliza

Warto wspomnieć o procesie lipolizy, który polega na spalaniu tłuszczów znajdujących się w komórkach tłuszczowych. Organizm dzięki działaniu hormonów nadnercza, adrenaliny i noradrenaliny za pośrednictwem znajdujących się w błonach komórek tłuszczowych receptorów pobudza je do intensywnych przemian energetycznych. Konsekwencją tego jest uwolnienie dużych pokładów energii cieplnej, podwyższającej temperaturę ciała oraz energii chemicznej niezbędnej dla poprawnego funkcjonowania organizmu.

Produkty rozpadu tłuszczu czyli glicerol oraz  kwasy tłuszczowe, trafiają do mięśni oraz wątroby. W procesie glukoneogenezy w wątrobie, glicerol zamieniany jest w glukozę. Podczas odpowiednich ćwiczeń  proces ten nasila się. To właśnie wtedy do mięśni trafiają substancje energetyczne do wykonywania pracy. Z pozyskanej energii tylko 25 % wykorzystywane jest na pracę mięśni, natomiast pozostałe 75 % jest zamieniane na ciepło.

Jaki spalacz wybrać

Jeśli chodzi spalacze tłuszczu mogą zawierać różnorodne substancje pobudzające metabolizm i wpływające na tempo spalania tkanki tłuszczowej. Musimy pamiętać, iż każdy  organizm jest inny i nie ma produktu, który zawsze będzie skuteczny dla wszystkich. Na jedną osobę będzie działał lepiej, a na drugą gorzej, dlatego do sprawy trzeba podejść indywidualnie. Jeśli zdecydujesz się na zakup spalacza tłuszczu, musisz wiedzieć co dany produkt powinien zawierać. Bardzo często są to znane ze swojego działania odchudzającego naturalne związki takie jak: ekstrakt z zielonej herbaty, kofeina, l-karnityna, l-tyrozyna, ekstrakt z gorzkiej pomarańczy, CLA, wyciąg z czarnego pieprzu. Wszystkie te składniki zawiera SUPER FAT BURNER.

Podstawowym błędem jaki można popełnić to zastosowanie spalacza już na samym początku redukowania tkanki tłuszczowej. Postaraj się najpierw sam rozkręcić metabolizm spożywaniem odpowiednich i regularnych posiłków dokładając do tego cardio. Wykorzystaj w pełni potencjał swojego organizmu. To właśnie odpowiednia dieta, ciężkie treningi dadzą upragniony efekt. Preparaty o działaniu termogennym, powinny stanowić cenne uzupełnienie żywieniowo-treningowych strategii mających na celu redukcję tkanki tłuszczowej.