Przejdź do treści
Lifestyle

Jak dobierać składniki w czasie diety?

Wybór odpowiedniego źródła węglowodanów jest bardzo ważny, ponieważ zjedzenie 200 kcal brązowego ryżu, białego chleba lub warzyw nie przyniesie tych samych efektów.

Jak zapobiegać nadmiernemu apetytowi spowodowanemu niestabilnemu poziomowi cukru we krwi?

Stabilizację poziomu cukru we krwi zapewniają produkty bogate w błonnik. Większość podstawowych składników twojej diety powinna być w niego bogata. Zapewni to stabilny poziom cukru i zapobiegnie nagłemu głodowi węglowodanowemu, problemom z koncentracją, których źródłem jest niestabilny poziom cukru we krwi oraz ciągłej potrzebie podjadania. Składniki diety, o których mowa to brązowy ryż, gryka, proso, pełnoziarniste produkty zbożowe, chleb pełnoziarnisty oraz makarony. Poza tym do każdego posiłku należy dołączyć większą ilość warzyw.

Im mniej przetworzone, tym lepsze

Wybieraj produkty jak najbardziej naturalne. Z jednej strony nadmierna konsumpcja modyfikowanych produktów spożywczych jest niezdrowa, ale z drugiej twój organizm może przyzwyczaić się do aromatów, wzmacniaczy smaków, co spowoduje nadmierne łaknienie. Najlepszym rozwiązaniem byłoby spożywanie warzyw i owoców z własnego ogrodu i konsumpcja mięsa wychodowanych przez siebie zwierząt. Niestety takie rozwiązanie jest nieosiągalne dla wielu osób. Dlatego najlepiej kupować warzywa, owoce oraz zioła u lokalnych sprzedawców. Będziesz mógł się cieszyć naturalnym aromatem oraz harmonią smaków twoich posiłków.

Weź pod uwagę szybkość trawienia

Stopień przetworzenia twojej żywności będzie miał wpływ na czas jego trawienia. Trawienie jest najwolniejsze jeśli jesz surowe potrawy. Rozdrobione jedzenie, konsumowane w małych porcjach wymaga mniej czasu na przetworzenie. Obróbka cieplna przyspiesza proces trawienia, co oczywiście zależy od tego, czy gotowane warzywa są nadal chrupiące, czy bardzo miękkie.

Jednak, jeśli nie jesz regularnie surowych warzyw, nie zaczynaj od jedzenia surowych potraw trzy razy dziennie bo szybko doprowadzi to do wzdęć. Daj swojemu organizmowi czas na przystosowanie się wprowadzając zmiany stopniowo.

Produkty mięsne

Kupuj mięso od hodowców lub przynajmniej znajdź miejsce, gdzie sprzedają produkty mięsne doskonałej jakości. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że kiełbasy lub wędliny nie są najlepszym wyborem. Przyjrzyj się opakowaniom oraz etykietom, a zauważysz, że te produkty zawierają dużą ilość ukrytego tłuszczu. Możesz samodzielnie przygotować pysznego kurczaka, indyka lub szynkę, jeśli przyprawisz je ziołami lub upieczesz w piekarniku.

W następnym artykule dowiesz się jak skomponować dobrą i zdrową dietę. Do tego czasu przeglądaj etykiety i ciesz się zakupami!