Przejdź do treści
Lifestyle

Gdy kręgosłup boli

Badania dowodzą, iż ponad połowa ludzi na całym świecie doświadczyła lub cierpi na schorzenia związane z kręgosłupem i narzeka na bóle szyi czy pleców. Bardzo ważne jest by zrozumieć, że kręgosłup jest bardzo ważnym elementem naszego ciała. Dobrze jest poznać jego funkcje oraz rzetelnie o niego dbać, aby zachować jego nienaganny stan jak najdłużej.

Dbając o zdrowie każdy próbował zaimplementować do swojego życia odpowiednie treningi, dietę czy suplementację. Każdy z tych elementów odgrywa ważną rolę i wpływa na wygląd i stan naszego ciała. Jednak kompozycja naszego ciała zejdzie na drugi plan, jeśli nasza sylwetka nie będzie wyprostowana i zdrowa. Które mięśnie, zatem, należy ćwiczyć, aby zbudować dobre „oparcie” i uniknąć jakichkolwiek kontuzji? Poniżej opis mięśni, które wspierają nasz kręgosłup. Co ważne, nie wszystkie znajdują się na plecach.

mięsień biodrowo-lędźwiowy,

To zginacz stawu biodrowego, położony jest bardzo głęboko i składa się z mięśnia biodrowego, lędźwiowego większego i lędźwiowego mniejszego. Ma duży wpływ na prawidłowe ustawienie naszej miednicy i kończyn dolnych. Poprzez swoje położenie, blisko współpracuje z mięśniami dna miednicy, wpływając tym samym na stabilność kręgosłupa lędźwiowego.

Osłabia się, kiedy większość dnia spędzasz w pozycji siedzącej np. w biurze czy samochodzie

mięśnie przykręgosłupowe

Wspomagają kontrolowanie takich ruchów jak rotacja tułowia, schylanie się, a także chodzenie. Biegną wzdłuż naszego kręgosłupa.

Osłabiają się przy nadmiernym obciążaniu pleców, powtarzających się nieprawidłowych ruchów z zastosowaniem złej techniki- nie tylko w siłowni, ale również w życiu codziennym, np. przy podnoszeniu ciężkich rzeczy z podłogi, garbienie się, spędzanie długich godzin w pozycji siedzącej.

mięsień prosty brzucha

Znany nam wszystkim doskonale, tak, tak…to on buduje nasz sześciopak J, przyciąga miednicę do klatki piersiowej i odwrotnie, pomaga również stabilizować nasz tułów, a nawet spełnia funkcję ochronną dla naszych narządów wewnętrznych.

Osłabiony może sprawić, że zaczniemy odczuwać bóle w dolnej partii kręgosłupa lub spowoduje ograniczenie możliwości unoszenia ciężarów ponad głowę (uwaga crossfitowcy!), np. podrzuty, wyciskanie sztangi nad głowę, rwanie sztangi

mięsień pośladkowy

Każdy z nas doskonale wie gdzie on się znajduje, ale nie każdy wie, że jego główną funkcją jest utrzymywanie pionowej postawy ciała. To on modeluje kształt naszych pośladków, ale nie tylko dlatego warto go ćwiczyć. Odpowiada on również za „tyłozgięcie”, czyli prostowanie w stawie biodrowym, przywodzenie ud czy obracanie uda na zewnątrz.

Osłabiamy go najczęściej spędzając długie godziny w pozycji siedzącej. Wtedy jest bezlitośnie płaszczony. Osłabia go również długie stanie na jednej nodze.

mięsień dwugłowy uda

Znajduje się z tyłu naszego uda, i pełni funkcję przywodziciela i prostownika w stawie biodrowym, oraz odpowiada za zginanie stawu kolanowego.

Osłabiane są zazwyczaj przez długie siedzenie na nieprawidłowo dobranych krzesłach.

mięsień łydki (brzuchaty i płaszczkowaty)

Jego główną funkcja jest zginanie stopy podeszwowo. Ciekawym jest fakt, że u niektórych może on posiadać 3 głowy, zaś u innych tylko jedną. Wspomagają one w dużym stopniu nasze chodzenie, skakanie.

Osłabienie może wystąpić na skutek noszenia obcasów, drogie panie, ale również stanie bez ruchu przez długie godziny w jednym miejscu, długą jazdę samochodem jak również siedzenie na krześle, kiedy nasze stopy nie dotykają podłoża

Problemy związanie z kręgosłupem są bardzo złożone, zaś ilość czynników, które wpływają na jego stan jest bardzo duża. Począwszy od braku ćwiczeń i wzmocnienia wyżej wymienionych mięśni, do trenowania w sposób nieprawidłowy, jak również brak należytej dbałości o prawidłową postawę podczas chodzenia czy siedzenia.

Jak zapobiec problemom związanych z kręgosłupem?

Już dziś zacznij się ruszać, ale w sposób prawidłowy i zdrowy!

Trening siłowy pomoże zbudować silne mięśnie, które będą chronić kręgosłup, ale przede wszystkim wspomagać jego prawidłowe funkcjonowanie. Pomoże także wyeliminować prawdopodobieństwo kontuzji podczas codziennego funkcjonowania, jak również na siłowni podczas ćwiczeń. Jeśli masz wątpliwości co do prawidłowości techniki, poproś o pomoc trenera. Tak często widzi się na siłowni ludzi popełniających karygodne błędy wykonując martwy ciąg czy przysiady. Sprawdź czy sam/sama nie popełniasz tych samych błędów.

Warto do treningów z obciążeniem dodać elementy yogi czy pilates, które skutecznie wzmocnią nasze mięśnie głębokie i tzw. core muscles oraz solidne rozciąganie na koniec każdej sesji treningowej.

Dodatkowym bardzo ciekawym rozwiązaniem będą ćwiczenia z zastosowaniem niestabilnych powierzchni czy TRX gdzie wymagane jest utrzymanie równowagi całego ciała, a do tego potrzebne jest zaangażowanie mięśni całego naszego ciała.

———-

Aleksandra Forysiak