Przejdź do treści
Lifestyle

Dlaczego spożywanie węglowodanów po treningu jest tak ważne?

Dlaczego warto przyjmować węglowodany proste po treningu?

Węglowodany proste spożyte po treningu służą głównie do uzupełniania zużytych zapasów glikogenu, a także przyczyniają się do syntezy białek.

Węglowodany proste podnoszą poziom cukru, a tym samym poziom insuliny we krwi. Insulina zmniejsza stężenie cukru we krwi, a zatem kieruje cukry w krwioobiegu do komórek. Oprócz cukrów kieruje tam również białko, wspomagając jego wchłanianie.

Węglowodany spożyte po treningu biorą czynny udział w procesie regeneracji, który ma kluczowe znaczenie dla osób chcących osiągnąć maksymalną wydajność! Oznacza to, że zwiększają one także masę mięśniową.

Podczas treningu – zakładając, że jest on wystarczająco intensywny – mięśnie zużywają glukozę (łatwo dostępne źródło energii) i glikogen (źródło zgromadzonej energii). Gdy te źródła energii osiągną niski poziom, intensywny trening nie może być kontynuowany i pojawia się zmęczenie. Mięśnie tracą dostęp do źródeł energii. To właśnie wtedy organizm uwalnia hormon kortyzol, który powoduje rozpad mięśni. Dlatego kortyzol (produkowany również w wyniku ciągłego stresu) rozkłada mięśnie, aby przetworzyć otrzymane w ten sposób białko w energię. A to oznacza utratę mięśni.

Koktajl węglowodanowy spożyty po treningu powoduje, że organizm wydziela insulinę, która, w przeciwieństwie do kortyzolu, jest hormonem anabolicznym o właściwościach budujących masę mięśniową. Najlepszym źródłem białka po treningu jest białko serwatkowe, ponieważ jest bardzo szybko trawione i wchłaniane. Wymaga to jednak także węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym (70 lub więcej). Indeks glikemiczny wskazuje na wzrost poziomu cukru we krwi. W ciągu dnia należy spożywać węglowodany o niskim indeksie glikemicznym. Jednak po treningu kluczowym czynnikiem wpływającym na rozwój mięśni jest insulina wydzielana przy wysokim poziomie cukru we krwi!

Jakie dawki stosować?

Ilość węglowodanów potrzebnych do odtworzenia zapasów glikogenu to około 0,5-1 g/kg masy ciała, co oznacza 40-80 g dla osoby ważącej 80 kg. Taką dawkę należy stosować wraz z niezbędnym białkiem w ilości około 0,5 g/kg masy ciała. Nie są to wartości precyzyjne i mają one zastosowanie w przypadku żywności. W odniesieniu do suplementów diety właściwe dawkowanie to 20-30 g węglowodanów i 25-30 g białek.

/sites/biotechusade/documents/news/_extra/4/o_iStock_000018937655_Double_20141125144232.jpg

Dlaczego Carbox?

Carbox jest wygodny, ponieważ można dozować dowolną ilość węglowodanów, stosownie do potrzeb danego organizmu, i łączyć je z dowolnym źródłem białka.

Carbox zawiera pięć rodzajów węglowodanów: dekstrozę, rybozę, maltodekstrynę, fruktozę i palatynozę. Każdy z nich stanowi wspaniały dodatek do koktajli złożonych z jednego rodzaju węglowodanu, ale połączone w jednym produkcie znakomicie uzupełniają węglowodany utracone podczas intensywnych treningów. To sprawia, że Twoje mięśnie stają się pełne i okrągłe, a co za tym idzie, mają imponujący wygląd.

Jakie węglowodany zawiera Carbox?

1. Dekstroza, zwana także glukozą. Jeden z najbardziej powszechnych cukrów zwykle stosowanych w koktajlach po treningu. Jest to doskonałe rozwiązanie, jeśli chodzi o stosunek ceny do wartości.

2. Maltodekstryna jest węglowodanem złożonym, który można uzyskać z ryżu lub skrobi ziemniaczanej, lecz jego łańcuch molekularny jest krótszy niż innych węglowodanów złożonych. Podobnie jak glukoza, podnosi poziom insuliny, ale wolniej, zapewniając w ten sposób przedłużoną obecność węglowodanów.

3. Fruktoza, zwana także cukrem owocowym. Ma stosunkowo niski indeks glikemiczny, to znaczy, że trawi się powoli i nie zwiększa znacząco poziomu insuliny. Lecz właśnie z tego samego powodu przez długi czas dostarcza organizmowi węglowodanów.

4. Ryboza jest bezpośrednio zaangażowana w produkcję energii i ATP. Twój organizm wykorzystuje energię w postaci ATP, w czym bardzo pomocna jest ryboza. Intensywny trening jest stresujący dla organizmu, który dąży do jak najszybszego osiągnięcia równowagi, aby móc ponownie zmierzyć się ze stresem. Ryboza może przyspieszyć ten proces i dlatego odgrywa szczególnie ważną rolę w procesie regeneracji.

5. Palatynoza to najnowszy produkt węglowodanowy na rynku. Jest disacharydem i trawi się bardzo powoli. Dlatego jest stałym źródłem energii. Ponadto przyczynia się również do szybszej absorpcji kreatyny.

Sięgnij po Carbox i uzupełnij węglowodany! Wersja bezsmakowa świetnie sprawdza się w połączeniu z białkiem Nitro Pure Whey lub Iso Whey Zero, a wersja smakowa uprzyjemni czas po treningu.

Produkt nie zawiera aspartamu.