Przejdź do treści
Lifestyle

Dlaczego i w jaki sposób stosować żele energetyczne?

BioTechUSA-Dlaczego i w jaki sposób stosować żele energetyczne?

Coraz częściej spotykamy się w różnych środkach medialnych, w jaki sposób sportowcy uprawiający sporty wytrzymałościowe potrafią utrzymać swoje poziomy odporności podczas dłuższego obciążenia. Wiemy oczywiście, że na przykład przy biegach na długie dystanse nie ma możliwości zatrzymania się na zjedzenie np. talerza pożywienia – tego nie wytrzymałyby ich żołądki, nie mieliby na to czasu, natomiast energii ubywa. W takich przypadkach stosują praktycznie opakowane suplementy żywności o wysokiej zawartości odżywczej, jakimi są batoniki, żele i napoje. Możesz je z łatwością zabrać ze sobą – nie są zbyt ciężkie, nie zajmują dużo miejsca, na długi czas zapewniają uzupełnienie energii i w dodatku są smaczne. Oczywiści gusty się różnią, a więc warto eksperymentować, byś mógł znaleźć najbardziej odpowiadające ci formy, smaki i opakowania. Żele energetyczne oznaczają chyba najbardziej praktyczne i lubiane rozwiązanie, ponieważ przy tym, iż zawierają pewną ilość płynu, noszą w sobie węglowodany, aminokwasy, sole mineralne oraz elektrolity. Mieszczą się przy tym nawet w mniejszej kieszeni i mają zaledwie kilka dekagramów.

Na czym polega zaleta żeli energetycznych?

Dawniej sportowcy w punktach orzeźwiających pili tylko wodę i ewentualnie zjedli trochę czekolady. Z tego punktu widzenia obecnie sytuacja jest już o wiele lepsza, ponieważ na wszystkich zawodach długodystansowych znajduje się wiele świetnie wyposażonych punktów orzeźwiających. Jednocześnie profesjonalni sportowcy nie zawsze mają możliwość uzyskać potrzebną energię tam i wtedy, kiedy akurat jej potrzebują, dlatego celowe jest, by oni samodzielnie zadbali o uzupełnienie energii. Obecnie już sportowcy-amatorzy również mogą cieszyć się na zawodach zaletami takich samych środków odżywczych, jak i profesjonaliści, przez co tak samo mogą dać z siebie maksimum.

Wielogodzinne obciążenie wymaga mnóstwa energii. Mięśnie ciągle zużywają węglowodany, które organizm przechowuje w formie glikogenu. Jeżeli jego ilość ulegnie zmniejszeniu, nieuniknienie dojdzie do zmęczenia. Organizm przechowuje glikogen wystarczający na około 90 minut, jeżeli przed zawodami zaopatrzysz go porządnie węglowodany. Przy dłuższych zawodach niezbędne jest w międzyczasie uzupełnienie węglowodanów.

Napoje sportowe, batony i żele energetyczne oznaczają dobre rozwiązanie, ponieważ zawierają na ogół 20-30 gramów węglowodanów, mieszczą się w psie do biegu i można po nie szybko sięgnąć, także podczas zawodów.


W szybko przyswajalnej formie zawierają materiały odżywcze, przez co sportowiec szybko nabiera nowego rozmachu i w dodatku można nimi łatwo uzupełnić także ważne mikroskładniki odżywcze utracone w trakcie pocenia się.

Na czym polega zaleta żeli energetycznych?-BioTechUSA

Tajemnica tkwi w tym, kiedy i w jaki sposób.

Odpowiedni moment użycia żeli energetycznych w dużej mierze zależy od ciebie i twojego organizmu. Organizm każdego sportowca inaczej przetwarza i trawi węglowodany. Niektórzy czują skok energii w ciągu 3 minut, a u innych może to trwać nawet 15 minut. Ze względu na to, że w trakcie uprawiania sportu krążenie krwi koncentruje się o wiele bardziej na mięśniach, niż na trawieniu, przetwarzanie materiałów odżywczych zostaje spowolnione i nieraz zdarza się, że ulega całkowitemu zatrzymaniu, stwarzając sportowcowi problem w postaci biegunki lub wymiotów. Ważnym aspektem jest więc, byś żel konsumował akurat nie etapie bicia swoich rekordów, lecz w części bardziej relaksowej. Musisz to w każdym bądź razie wyćwiczyć na treningach, próbuj po kolei wyroby, aż do znalezienia odpowiedniego dla ciebie. Wraz ze spowolnianiem procesów trawienia, ważne jest, byś żel zażywał stopniowo i w żadnym bądź razie nie przeciążał nim swego żołądka.

Pomiędzy skonsumowaniem dwóch żeli powinno upłynąć 45-60 minut i nie jest celowe częstsze kierowanie cukrów prostych do organizmu. Wybierz żele zawierające i niezawierające kofeiny, by nie obciążyć organizmu zbyt dużą ilością kofeiny.

Wśród żeli energetycznych są bardziej lub mniej gęste, posiadające silniejszy smak i bardziej neutralne. Można nabyć żele o różnych smakach w formie z kofeiną i bez niej. Przed zawodami warto wypróbować wiele rodzajów, by z tego później nie było problemów.

Nie zapomnij, by żelu nigdy nie testować na zawodach! Niedobór krwi w żołądku może podrażnić system trawienia, trudniej trawisz, trudniej wszystko znosisz. Jednakże podczas treningów możesz przyzwyczaić twój organizm do tego, by pomógł ci w pracy, byś w trakcie biegu potrafił trawić i uzupełniać brakujące materiały odżywcze.

Żele energetyczne zawsze zażywaj z wodą, a nie same lub z płynami sportowymi. W ten sposób twój system trawienia łatwiej je przetworzy i szybciej dostaną się one do krwioobiegu.

Z napojami sportowymi nie zaleca się zażywanie, ponieważ istnieje obawa, że z obu źródeł odżywczych do organizmu dostanie się zbyt wiele cukru, który organizm może nie tolerować.

Typy żeli energetycznych: znajdź najbardziej odpowiedni dla siebie

Istnieją żele energetyczne o różnorodnych składach, lecz rozróżniamy dwa podstawowe typy. Jednym z nich jest typ, w którym kombinacja glukozy i fruktozy znajduje się w proporcji 2:1. Glukoza posiada bardzo wysoki współczynnik glikemiczny, tak więc jest wyjątkowo szybko przyswajana. Fruktoza natomiast posiada niższy współczynnik glikemiczny, przez co jest przyswajana wolniej i zaopatruje organizm w energię na dłuższy dystans.

Do drugiej grupy zaliczamy żele energetyczne zawierające kofeinę. Kofeina jest legalnym stymulatorem, który zwiększa wydajność, chociaż zależy od osoby to, na ile się sprawdza. Są osoby, które lubią ją konsumować i odczuwają jej wpływ, inni natomiast raczej jej unikają, ponieważ zbyt silnie pobudza ich wymianę materii, ale zdarza się, że wcale nie czują jej wpływu. Ze względu na to, że posiada pewne działanie moczopędne, należy się z nią ostrożnie obchodzić, by nie doprowadziła do dehydratacji. Osoby, które w ciągu dnia piją dużo kawy, w większości nie odczuwają dodatkowego wpływu podczas aktywności sportowej, lecz tych, którzy nie są do niej przyzwyczajeni może odpowiednio pobudzić.

Żele różnią się także zawartością aminokwasów, które chronią mięśnie. Poza tym mogą się w nich znajdować inne substancje mineralne oraz elektrolit, który należy uzupełniać podczas intensywnego pocenia się.

Kiedy wybierzesz żel, zawsze sprawdź jego skład, jakie zawiera substancje odżywcze i czy są wśród nich takie składniki, na które twój organizm nieodpowiednio reaguje, których nie toleruje, a może być wśród nich nawet smak żelu.

Żele energetyczne BioTechUSA

Żele energetyczne BioTechUSA

Na palecie wyrobów BioTechUSA sportowcy dziedzin sprawnościowych znajdą trzy żele.

1. Energy Gel

Energy Gel dostępny jest o smaku pomarańczowym i brzoskwiniowym. Zawiera matrycę węglowodanową TruCARB, która jest mieszaniną trzech składników węglowodanowych. Obok tego zawiera także kwas tłuszczowy MCT. Jest on źródłem bardziej złożonego od węglowodanów kwasu tłuszczowego posiadającym energetyczne działanie. Energy Gel obok tauryny oraz L-karnityny zapewnia także uzupełnienie cennych witamin i substancji mineralnych traconych podczas pocenia się. Zawartość witaminy B6 pomaga w odpowiednim przetwarzaniu, natomiast L-karnityna wytwarza energię z uwalniających się tłuszczy rezerwowych, kompleksowo wspomagając w ten sposób wytrwałą działalność sportową. Dzięki praktycznemu opakowaniu można z powrotem zamknąć, dlatego nie musisz wypić naraz całości. Zaleca się popicie go wodą. Jedna porcja zawiera 18 g węglowodanów.

2. Energy Gel Pro

Energy Gel PRO kompleksowymi odżywkami skali makro uzupełnia energię sportowców utraconą w trakcie treningu. Zawiera matrycę węglowodanową triCARB i kwas tłuszczowy MCT, a także taurynę, L-karnitynę, cenne witaminy oraz zapewnia uzupełnienie substancji mineralnych. Jest dostępna o smaku pomarańczowym i cytrynowym, jedna porcja zawiera 20 gramów węglowodanów. Zaleca się konsumpcję jednej porcji Energy Gel PRO co 30-45 minut treningów siłowych. Zawartość magnezu wywiera pozytywny wpływ w unikaniu skurczów mięśni, natomiast obecność argininy pomaga w bardziej efektywnym przepływie substancji odżywczych.

3. Recovery Gel

Recovery Gel zawiera źródła białek szybko przyswajalnych, dlatego świetnie rozwiązuje spożycie białek potrzebnych po wyczerpujących treningach. Również zawiera matrycę węglowodanową triCARB, która funkcjonuje, jako natychmiastowy zastrzyk energetyczny. Zawiera też cenne aminokwasy, jak BCAA, L-glutaminę oraz L-Lizynę. Poza tym uzupełnia także potrzeby organizmu w utracone w trakcie treningu witaminy i substancje mineralne.

Podsumowanie żeli energetycznych

W przypadku długiej aktywności sportowej wymagającej wiele energii, kiedy nie ma czasu, ani możliwości zatrzymania się w celu spożycia pokarmów stałych, a następnie poczekania nieco z trawieniem przed dalszym kontynuowaniem pracy, różnorodne, specjalnie w tym celu opracowane żele energetyczne są bardzo praktycznym rozwiązaniem. W dużym stężeniu zawierają takie szybko przyswajalne składniki odżywcze, które właśnie wtedy są potrzebne sportowcom, czy sport uprawiają, jako hobby, czy też, jako sport wyczynowy. Przy ich użyciu sportowiec nie jest narażony na głodowania, szybkie zmęczenie, dehydratację, wyczerpanie i pogorszenie wydajności. Jednakże należy bacznie uważać, by nie konsumować zbyt wiele składników odżywczych, ponieważ może to prowadzić do pogorszenia trawienia oraz związanych z tym problemów.

Staraj się przetestować te źródła składników odżywczych, które chciałbyś używać podczas zawodów, by zobaczyć, jak je toleruje twój organizm, na ile ci smakują i na ile działają na rzecz wydajności sportowej!