Przejdź do treści
Lifestyle

Czy owoce są na plus?

Każda zdrowa, zbilansowana dieta powinna zawierać duże ilości owoców i warzyw. Zmniejszają ryzyko chorób takich jak udar mózgu, cukrzyca, rak i choroby serca. Istnieje pięć podstawowych typów owoców i nie wszystkie są równie dobre w połączeniu z owocami z innych grup. Dlatego też chcąc jeść świadomie i dobrze, trzeba je poznać, co w znaczący sposób ułatwi przygotowywanie posiłków.

Pierwszą grupą owoców są takie, które posiadają dużą ilość wody i soli mineralnych, np. melon. Drugą grupę tworzą owoce słodkie, np., banany. Trzecią są owoce półkwaśne, do których należą np. jabłka lub winogrona. Czwartą owoce kwaśne, w tym pomarańcza i limonka, natomiast piątym owocowym typem są owoce będące tzw. bombami witaminowymi, wśród których znajduje się m.in. awokado (nota bene owoc niewystarczająco jeszcze doceniony). Zaleca się spożywać około dwie szklanki owoców dziennie, aby utrzymać nasz organizm w pełni sił. Jednak nierozsądne mieszanie ze sobą różnego rodzaju owoców może spowodować problemy trawienne, takie jak nadmiar gazów, wzdęcia lub zgaga. Aby unikać problemów trawiennych i wydobyć z owoców to, co najlepsze, należy je umiejętnie łączyć ze sobą i przyrządzać.

Suszone czy surowe?

Najbardziej wskazane są owoce sezonowe, spożywane na surowo. Złe postrzeganie suszonych owoców w diecie wynika z faktu, że zazwyczaj są one kandyzowane i zawierają całkiem sporo dodatkowego, aczkolwiek zupełnie niepotrzebnego cukru. Z tej samej przyczyny, niezalecane podczas diety są również owoce w syropach i puszkach. Warto jednak wiedzieć, że niektóre owoce właśnie dzięki procesowi suszenia zyskują na wartości. Oczywiście zależą też od tego czy owoce są wzbogacane dodatkowo cukrem czy nie. Suszone owoce są bogate w błonnik, ale są również doskonałym źródłem potasu. Stanowią bogactwo witamin i tak na przykład morele są bogatym źródłem witaminy A, a śliwki witaminy K. Nie są zakazane, ale, moim zdaniem, należy je ograniczać, gdy jesteście na decie.

Jeśli już sięgamy po owoce suszone to najlepiej wybrać te puffingowane. Dzięki temu takie owoce zyskują nowe atrakcyjne właściwości – stają się chrupkie, kruche, lekkie, zwiększają swoją objętość, a co najistotniejsze zachowują wszystkie witaminy występujące w świeżych owocach. Owoce te, mają bowiem więcej cennych składników i wartości odżywczych od suszu owocowego wytwarzanego za pomocą tradycyjnej metody suszenia konwekcyjnego, które zachodzi w wysokich temperaturach wyniszczających witaminy. Dzięki temu takie owoce zyskują nowe atrakcyjne właściwości – stają się chrupkie, kruche, lekkie, zwiększają swoją objętość, a co najistotniejsze zachowują wszystkie witaminy występujące w świeżych owocach.

Jak łączyć owoce?

Ze względu na bogatość witamin i cukrów prostych najkorzystniej jest jeść owoce w godzinach porannych, na śniadanie zaraz po przebudzeniu, na 2 śniadanie lub kolejny posiłek w pracy. Już garść lub dwie garście tych owoców zjedzone rano z płatkami śniadaniowymi lub owsianką przemienią nasze śniadanie w ucztę dla umysłu. Udowodniono, że bogate w polifenole oraz fitonutrienty, mające działanie przeciwzapalne i przeciwoksydacyjne ekstrakty z owoców jagodowych wpływają na polepszenie pamięci, chroniąc komórki mózgu przed pogarszaniem się ich stanu, związanym z procesami starzenia się. Do grupy owoców z rodziny jagodowych zalicza się między innymi maliny, porzeczki, jagody, truskawki, jeżyny, poziomki, agrest, borówki, winogrona, itd. Natomiast truskawki i maliny zawierają kwas elagowy oraz fitochemikalia mające właściwości przeciwnowotworowe. Należy również uwzględnić takie owoce jak: ananas, banan, grejpfrut, awokado, kiwi, pomarańcza, jabłko. Wszystkie te owoce są źródłem wielu cennych składników odżywczych, a także „bombą” witamin i substancji mineralnych, które są niezbędne dla naszego organizmu.

Na początku wspominaliśmy o pięciu podstawowych typach owoców, które należy znać, żeby umiejętnie je ze sobą łączyć. Aby odżywiać się prawidłowo, należy jednorazowo wybierać owoce z jednej kategorii lub dwóch kategorii pokrewnych. Czyli np. słodkie jeść tylko ze słodkimi lub półkwaśnymi. Można też łączyć je z popularnymi liściastymi warzywami. Banany i inne słodkie owoce będzie można też dodawać do mlecznych deserów, truskawki – do zsiadłego mleka. Ważne, żeby nie łączyć zbyt wielu owoców naraz, nawet tylko tych słodkich. Najlepiej nie łączyć też melonów i arbuzów z innymi owocami. Może to solidnie zakłócić pracę jelit. Kwaśnych i półkwaśnych owoców nie powinno się łączyć z niektórymi warzywami, np. papryką czy ogórkiem. Sałatki tego rodzaju mogą stanowić niemałe obciążenie dla organizmu. I na koniec pamiętajmy nie spożywajmy owoców na noc, bo ich cukry nie zostaną już dobrze strawione, wywołają podwyższenie poziomu insuliny we krwi, co rozbudzi na noc apetyt oraz ułatwi odkładanie się tkanki tłuszczowej.

———-

Adrian Stanisławski