Przejdź do treści
Lifestyle

Czas na mrożonki…

Zakończenie sezonu letniego, kiedy półki w sklepach uginają się pod ciężarem świeżych, lokalnych (i nie tylko!) produktów wcale nie oznacza, że musisz całkowicie zrezygnować z jedzenia warzyw i owoców. Są one niezbędnym urozmaiceniem naszej pełnowartościowej diety- dlatego śmiało możesz sięgać po ich „mrożone” wersje i cały czas uwzględniać je w codziennym jadłospisie. Tam, gdzie leżą niezdrowe pizze, hamburgery, lody oraz inne przetworzone produkty, możesz odnaleźć prawdziwe perełki. Faktem jest bowiem, że mrożone warzywa czy owoce są niemalże tak samo bogate w substancje odżywcze jak ich świeże odpowiedniki i na pewno łatwiej je zdobyć –szczególnie zimą.

Liczne badania przeprowadzone w celu porównania świeżych i mrożonych produktów udowodniły, że zawartość witamin, zwłaszcza tych z grupy B czy kwasu foliowego, w każdym z nich jest zbliżona, a nawet te, wyciągnięte z zamrażarki mogą mieć ich więcej. Dobrze przechowane zachowują swoją przydatność na dłużej. Te, zerwane prosto z drzewa często pokonują bardzo długa drogę podróżując kilka dni, a nawet tygodni, zanim trafią do naszych rąk, dlatego też zbierane są zanim dojrzeją jak np. banany. Dodatkową zaletą jest to, że robiąc większe zakupy, używamy odpowiednią ilość produktu zaś pozostałą część możemy zachować na później.

Ważne jest, żeby wybierać produkty renomowanych marek, gdyż niezwykle ważne jest, aby mrożonki były jak najwyższej jakości, wtedy będziemy mieć pewność, iż producent dołożył wszelkich starań również przy ich transporcie, aby były dla nas zdrowe.

To także twoje zadanie, aby zwrócić uwagę na odpowiednie ich przechowywanie, aby np. nie odmrażać i zamrażać ich kilkakrotnie – szczególnie jeśli chodzi o mięso i nie trzymać ich wiecznie w zamrażalce oraz zawsze sprawdzać datę ważności. Najlepiej jeśli skonsumujesz je maksymalnie 3 miesiące od zakupienia, aby mieć pewność, że nadal zawierają one zdrowe substancje odżywcze, dla których je zajadasz.

Jeśli chodzi o wybór danego produktu, którego poszukujesz, staraj się wybierać te jedno-składnikowe, i sam stwórz ulubioną kompozycję lub jeśli kupujesz popularne mieszanki warzywne nie dodawaj mix’u przypraw, który jest zazwyczaj w środku i dodaj swoje zioła oraz przyprawy. Czytaj skład, gdyż mogą być one ulepszone o sosy, cukier oraz inne niezdrowe dodatki podwyższające również ich kaloryczność.

Unikaj jednak tych puszkowanych produktów, gdyż podczas procesu pakowania odzierane są one z wielu cennych składników i konserwowane są w szkodliwych syropach czy sokach, do których dodawane są niezdrowe ulepszacze smaków, ponadto istnieje ryzyko, iż w takiej puszce znajdzie się bisfenol A czyli BPA, które ma również toksyczne działanie. Wpływa na działanie naszych hormonów w organizmie oraz ma wpływ na rozwój niektórych chorób nowotworowych. Jeśli decydujesz się na taki produkt upewnij się, że jest ‘BPA free’, a po jego otwarciu zawartość przełóż do szklanego naczynia.

Sposób przygotowania mrożonych produktów jest również bardzo ważny, aby nie zmniejszyć zawartości witamin, które się w nich znajdują. Najlepszym sposobem jest przygotowanie ich na parze lub na patelni przy użyciu np. oleju kokosowego lub masła klarowanego. Podczas długiego gotowania, woda może zabrać większość substancji odżywczych, a nie o to nam chodzi.

Największą zaletą mrożonek jest fakt, że możesz stworzyć w domu „spiżarnię” składającą się z całego wachlarza produktów potrzebnych do wyczarowania, nie tylko stałych potraw, ale najsmaczniejszych i najzdrowszych szejków proteinowych i smoothies o dowolnej porze roku.

FAKTY:

  • Dobre mrożonki zawierają praktycznie tyle samo substancji odżywczych co świeże odpowiedniki
  • Mrożone produkty ze względu na fakt, że zbierane są gdy już całkowicie dojrzeją, a nie wcześniej, następnie natychmiast zamrażane- zachowują więcej witamin i antyoksydantów
  • Jeśli masz do wyboru kupno puszki lub tradycyjnej torebki- unikaj tej pierwszej
  • Rozmrażaj wszystko tuż przed przyrządzeniem, a nie dzień wcześniej, również nie doprowadzaj tego procesu do końca, zaleca się, aby produkty były lekko zmrożone przed użyciem
  • Sam rób mrożonki- jeśli kupujesz świeży produkt, wybieraj najwyższej jakości produkty, zamrażaj to, co pozostanie opisując dokładnie datę produkcji i zjedz najlepiej do 3 miesięcy po zamrożeniu