Przejdź do treści
Lifestyle

Co należy wiedzieć o kreatynie?

Kreatyna jest aminokwasem naturalnie występującym w organizmie. Odgrywa ona bardzo ważną rolę w kurczeniu się mięśni oraz dostarczaniu do nich energii podczas treningu. Kreatynę można znaleźć przede wszystkim w mięsie, a organizm może wyprodukować ją z innych aminokwasów, takich jak arginina, glicyna, metionina, jednak w niewystarczającej ilości, szczególnie jeśli bardzo ciężko trenujesz. Zanim przejdziemy do protokołu stosowania, ważne jest zrozumienie, czym dokładnie jest kreatyna.

95% kreatyny znajdującej się w twoim organizmie można znaleźć w komórkach mięśniowych.

Jak działa kreatyna?
Twoim podstawowym źródłem energii jest ATP (adenozynotrójfosforan), i jak sama nazwa wskazuje, składa się on z trzech cząsteczek fosforanu, z których jedna ulega rozpadowi podczas wykorzystania. Kreatyna przekazuje tę cząsteczkę do pozostałego ADP – który teraz jest adenozynodifosforanem – i tworzy na nowo ATP, który może być wykorzystany jako nowa jednostka energii.

Dlatego też, im więcej kreatyny znajduje się w twoim organizmie, tym dłuższe mogą być twoje sesje treningowe.

Komu zalecana jest suplementacja kreatyną?
Jest zalecana każdemu, kto wykonuje treningi długoterminowe, o średnio lub niskiej intensywności. Oznacza to, że kreatyna jest doskonała dla sprinterów, sportowców siłowych, kulturystów, dla zwiększenia ich intensywności treningowej. W przypadku treningów o średniej lub niskiej intensywności organizmowi nie brakuje ATP, a po jakimś czasie, dla pozyskania energii wykorzystuje tłuszcz znajdujący się w ciele.

Uzupełniać kreatynę, czy nie?
Ogólnie utartym poglądem jest to, że przyjmowanie kreatyny powinno się zacząć od fazy ładowania, i następnie w ograniczonych ilościach powinno się przez pewien czas kontynuować. Jednak w fazie ładowania, w związku ze zwiększoną konsumpcją kreatyny, wiele osób cierpi z powodu problemów trawiennych lub żołądkowych. Tym osobom nie radzimy zaczynać od większych ilości kreatyny.

Typowym sposobem jest konsumowanie 20 g kreatyny przez 5–7 dni, następnie zredukowanie tej ilości do 10g na kolejny okres, nie krótszy niż 2–3 miesiące. Wymienione ilości należy przyjmować w 2 -4 porcjach. Oczywiście dotyczy to początkowo monohydratu kreatyny.

W przypadku nowoczesnych produktów, zawierających więcej składników aktywnych, wspomagających wchłanianie i skuteczność działania, zalecany sposób konsumpcji może być inny. Istnieją produkty z zawartością cytruliny, kofeiny, arganiny takie jak Creator w kapsułkach, które zawierają 5 rodzajów kreatyny, dlatego mniejsze ilości mogą przynieść lepsze rezultaty. Są jednak inne produkty, takie jak Creatine ph-X, także w kapsułkach, które nie zawierają żadnych dodatkowych składników aktywnych, ale forma 3 g buforowanej kreatyny jest bardzo skuteczna i pomocna w absorbcji. Jest ona szczególnie polecana w okresie robienia masy. Formuła w postaci proszku Crea Flash składa się z kompleksu energetyzującego, ale nie zawiera cukru, dlatego może być pomocna jeśli potrzebujesz więcej energii. Dzięki praktycznemu opakowaniu możesz z niego korzystać kiedykolwiek zechcesz!

BioTechUSA