Przejdź do treści
Lifestyle

Co ja mam ze sobą zrobić?

Niestety. Wielu z nas czas wolny spędza na leżąco przed telewizorem, w pozycji „na wieszak”, „głaszcząc” swój smartfone lub w pozycji dowolnej, pochłaniając kosmiczne ilości jedzenia. Mimo że wiemy jak wiele szkód to przynosi, dalej rozleniwiamy swój organizm. Doprowadzamy się do stanu ociężałości nie tylko fizycznej, ale i umysłowej, a to już kompletna katastrofa.

Definiując pojęcie czasu wolnego, okazuje się, że pełni on wiele funkcji istotnych dla prawidłowego funkcjonowania twojego organizmu. Do najbardziej reprezentatywnych zalicza się wypoczynek, rozrywkę i własny rozwój.

Funkcja wypoczynkowa jest najbardziej oczywistą i skłania się do regeneracji sił fizycznych i psychicznych w formie wypoczynku, który jest niezbędny, by prawidłowo funkcjonować i zniwelować stan zmęczenia spowodowany trwającym przez dłuższy czas wysiłkiem. Często wynika on z żywego angażowania się w zamierzone działania czy przepracowania, ale również nieumiejętności oszczędzania sił i braku rozwagi w podejmowanych działaniach.

Czas i forma wypoczynku są bardzo różne i zależą od indywidualnych potrzeb oraz warunków życiowych. Wyróżniamy jednak dwa typy wypoczynku: czynny i bierny.

  • Wypoczynek czynny – to podejmowanie aktywności wymagających czynności odmiennych od tych, które wywołały zmęczenie np. spacer na świeżym powietrzu, który jest przeciwieństwem pracy umysłowej w zamkniętym pomieszczeniu.
  • Wypoczynek bierny – polega na bezczynności związanej ze zwyczajnym siedzeniem lub leżeniem. Sprawdza się z reguły po ciężkim wysiłku fizycznym i powinien być stosowany przez krótki czas. Konieczną natomiast formą wypoczynku biernego jest sen, odbudowujący układ nerwowy.

Czas wolny jest dobrym momentem na rozwijanie własnych uzdolnień i zainteresowań i przejawia się on w funkcji osobistego rozwoju. Czas wolny sprzyja bowiem poszerzaniu i kształtowaniu wrażliwości umysłu. Taka forma spędzania wolnego czasu to nie tylko odpoczynek, ale również wartościowa aktywność prowadząca do twórczego wysiłku, w wyniku którego stajesz się zadowolony i likwidujesz przepaść łączącą obowiązek czy pracę z aktywnością w czasie wolnym.

Funkcja rozrywkowa polega na zaspokajaniu potrzeb, które nie zostały spełnione przy wykonywaniu obowiązków. Jest ona bardzo istotna ponieważ w wyniku pracy zarówno fizycznej jak psychicznej dochodzi do znużenia i zmęczenia dlatego ważnym aspektem jest forma aktywnej rozrywki, która ożywia, poprawia nastrój oraz dodaje energii i zapału do działania oraz bezpośrednio przekłada się na wykonywanie codziennych obowiązków. O rozrywkę i aktywność warto więc zadbać podczas sezonu urlopowego by poczuć się lepiej fizycznie i psychicznie.

Najprostszym sposobem utrzymania rutyny treningowej jest znalezienie hotelu z siłownią lub pobliskiego klubu fitness. Jeżeli jednak nie chcesz korzystać z tej opcji i oderwać się od codziennych nawyków, przedstawiam ci inne sposoby na trening.

  • Wędrówki – zrezygnuj ze środków komunikacji – o ile to możliwe, stawiaj na spacery i piesze wycieczki. Oprócz tego, że spalisz znaczną ilość kalorii, nabierzesz również wewnętrznego spokoju i harmonii, której na co dzień ci brakuje.
  • Pływanie – tego typu aktywność podczas pobytu na wakacjach jest świetnym sposobem na trening, który nie tylko spali nadprogramowe kalorie ale sprawi, że poczujesz się szczęśliwy i zrelaksowany. Na co dzień pewnie nie masz czasu, by pojechać na basen i odreagować dlatego wakacje są idealnym momentem by nadrobić zaległości.
  • Rozrywki w terenie – masz szeroki wachlarz możliwości, jakie czekają na ciebie na zewnątrz. Może to być jogging na plaży, przebieżkę po okolicy, wyprawa w góry, gra w siatkówkę czy zabawy ruchowe. Na wolnym powietrzu możesz znaleźć dużo wyzwań dla swojej rutyny ćwiczeniowej. Staraj się utrzymać różnorodność poprzez wybieranie nowych elementów i wprowadzanie ich do treningu każdego dnia.
  • Odpowiednie wyposażenie – zapisując listę rzeczy potrzebnych ci na wakacjach nie zapomnij o akcesoriach, które mogą przydać ci się do ćwiczeń w wolnej chwili. Spakuj gumę do ćwiczeń, skakankę, obciążniki na rzepy, które pomogą utrzymać ci formę podczas urlopu.

Nie zapominaj, że najważniejszym elementem każdej rutyny jest odpoczynek. Jeżeli czujesz, że potrzebujesz się maksymalnie zrestartować – zrób to. Pamiętaj, by wypoczywając nie zmuszać się do niczego. Urlop to czas, w którym powinieneś zebrać siły do działania, zregenerować swój organizm i przygotować się do kolejnych wyzwań czekających na ciebie po powrocie. Niech czas wolny będzie odpoczynkiem, dającym ci  równowagę i siłę psychiczną fizyczną.

———-

Paulina Pietraszewska
Facebook: Healthy Vibes