Przejdź do treści
Lifestyle

Cheat days i cheat meals – czyli oszukuj z głową!

Cheat days i cheat meals – czyli oszukuj z głową!

Cheat day vs. cheat meal

Cheat day opiera się na założeniu, że przez 6 dni przestrzegasz ścisłej diety, liczysz kalorie i makra, a siódmego dnia nagradzasz się małym oszustwem. Tym razem dozwolone jest wszystko, co nie pasuje do Twojej diety: fast food, ciastka, słodycze, napoje bezalkoholowe i napoje alkoholowe. W ten sposób Twój metabolizm, który spowolnił się podczas przyjmowania mniejszej ilości kalorii, zyskuje na wartości i przyspiesza i zamienia kalorie w użyteczną i szybką energię dla organizmu.

Czy jeść więcej, aby spalić więcej kalorii? Cóż, tak naprawdę nie tak to działa. To prawda, że twój metabolizm przyspiesza, gdy jesz więcej, ale jeśli przyjmiesz 1500 kalorii na raz, twoj organizm nie spali nagle 2000 kalorii.

Tym samym jest już wystarczająco źle, jeśli przekroczysz dzienną dawkę węglowodanów i kalorii i w czasie jednego posiłku zjesz wszystko, na co miałaś ochotę przez cały tydzień! Cheat day nie oznacza, że możesz jeść i pić, co chcesz przez cały dzień, aż zachorujesz. Cheat day to moment, w którym możesz przemycić do diety cheat meal.

Dlaczego nadal dobrze jest utrzymać cheat day?

Pierwszy powód jest dość prosty – ponieważ jest fajny. Sprawia, że jesteś szczęśliwy i daje ci poczucie, że życie nie polega wyłącznie na diecie. Nawet najbardziej zdeterminowani sportowcy nie mogą żyć bez okresowego oszustwa z posiłkami. Poza tym, ze względów psychologicznych, cheat wywiera dietę korzystne efekty. Jeden pozytywny efekt można powiązać z leptyną hormonalną, tzw. Hormonem sytości. Ten hormon informuje mózg o twoich poziomach rezerw. Jeśli poziom twojej leptyny jest niski lub osiąga próg, sygnalizuje mózgowi, że możesz odejść od stołu, ponieważ zgromadziłeś wystarczająco dużo kalorii. Jednak długotrwały i wydłużony deficyt kalorii z pewnością zmniejszy ilość tego hormonu, co utrudnia utratę wagi, ale niewielkie dodatkowe spożycie węglowodanów zapobiegnie spadkowi poziomu leptyny.

Diety niskokaloryczne i niskowęglowodanowe mają długotrwały niekorzystny wpływ nawet na funkcjonowanie tarczycy. Tarczyca, między innymi, jest odpowiedzialna za metabolizm, to znaczy za liczbę kalorii spalanych w ciągu dnia bez aktywności fizycznej. Jednak po przyjęciu mniejszej ilości kalorii poziom hormonu tarczycy T3 (trójjodotyronina) zmniejsza się, a metabolizm ulega spowolnieniu.

Podsumowując, można powiedzieć, że cheat days działają tylko wtedy, gdy są częścią diety, ale najważniejszą rzeczą jest umiar.

Cheat days i cheat meals – czyli oszukuj z głową!

Gdzie większość ludzi popełnia błąd?

Niektórzy ludzie spędzają cały tydzień na planowaniu tego, co zjedzą w weekend, sporządzają listę pokarmów, które zjedzą, a kiedy nadejdzie cheat day, i zapewniają ogromny szok swojemu organizmowi jedząc przez 10-12 godzin dużo węglowodanów i cukru. Mały naleśnik na śniadanie z syropem czekoladowym, aromatyczną kawą z bitą śmietaną, wczesny obiad u babci z klasycznym mięsem panierowanym i smażonym w głębokim tłuszczu, panierowany i smażonym w głębokim tłuszczu serem i frytkami. Oczywiście, weźmiesz ciasto i ciasteczka, które babcia przygotowała i zapakowała dla ciebie, będzie to dobre jako popołudniowa przekąska, a kiedy już się z nimi uporasz, schrupiesz chipsy / popcorn, potem pizzę i inne przekąski podczas oglądania wieczornego filmu.

Jak to się mogło zdarzyć? Twój ogromny apetyt i nadmierne pragnienie niezdrowej żywności mogą pochodzić ze źle ułożonej diety, która powoduje ciężkie niedobory węglowodanów i kalorii. Skupiasz się na celu. Torturujesz się przez cały tydzień, abyś mógł dostać tę zasłużoną przekąskę w weekend. Ale powodujesz więcej szkód niż pożytku, ponieważ zamiast oszukiwać trochę, powodujesz całkowite zniszczenie.

Jaki z tego wniosek? Nie chodzi o ścisłą dietę w ciągu tygodnia, ale o to, aby była ona zrównoważona w dłuższej perspektywie. W ten sposób możesz wyeliminować objadanie się, a nagrodą nie będzie twój cheat meal, ale widoczne rezultaty treningu i ćwiczeń.

Oto jak powinny wyglądać cheat days podczas twojej diety.

Dwa filary dobrze funkcjonujących cheat days to umiar i wyczucie czasu.

Umiar omówiliśmy szczegółowo powyżej, ale nie wspomnieliśmy o jednej rzeczy: cheat meals niekoniecznie są niezdrowe. Istnieje wiele różnych diet, które są oparte na zmieniającym się spożyciu kalorii i są pełne zróżnicowanych, zdrowych potraw. Jeśli masz skłonność do śmieciowego jedzenia, ogranicz je do jednego posiłku. Jeśli masz ochotę na pizzę, podziel się z przyjacielem, a jeśli chcesz zjeść deser, weź mu tylko jeden kawałek ciasta u babci lub zamów jeden deser w restauracji, a jeśli masz ochotę na czekoladę, masz tylko jeden rząd z całej tabliczki.

Jak powinieneś jeść te posiłki? Nie powinieneś jeść takich pokarmów przed pójściem spać, ponieważ jest to czas, kiedy twoje ciało chce odpocząć. Pora obiadu byłaby lepsza, a już najlepiej, jeśli sprawisz, że będzie przydatny – będziesz potrzebował więcej kalorii na treningach o wysokiej intensywności, więc zrób trening nóg 1-2 godziny po obiedzie. W ten sposób nie tylko spalasz dodatkowe kalorie, ale możesz również wykorzystać węglowodany, aby wspomóc swój wzrost i rozwój!

Interesują cię przepisy polecane przez BioTechUSA? Sprawdź nasze przepisy na dania dla smakoszy lub przygotuj jeden z naszych deserów fitness.