Przejdź do treści
Lifestyle

Cardio dla każdego

Trening cardio jest aktywnością mającą na celu poprawienie wydolności tlenowej organizmu oraz redukcję nadmiaru podskórnej tkanki tłuszczowej, podnosząc przy tym tempo przemiany materii. Istnieje wiele różnych form, które angażują duże grupy mięśniowe, podnoszą tętno oraz przyspieszając oddech, mogą być kontynuowane przez długi czas:

  1. Marsz

Jeżeli myślisz, że marsz w żadnym stopniu nie przyczynia się do utraty kalorii jesteś w błędzie, ponieważ to właśnie marsz jest idealną alternatywą dla osób otyłych, początkujących, takich, które nie mają predyspozycji do intensywnych treningów bądź tych, dla których intensywny trening, ze względu na stan zdrowotny jest bezwzględnym przeciwwskazaniem. Jeżeli lubisz i masz możliwość, aby przebywać na świeżym powietrzu, wykorzystaj to i połącz przyjemne z pożytecznym. Minusem marszu jest niska intensywność, ponieważ liczba spalanych kalorii nie jest duża. Jeżeli możesz – przyspiesz, aby wydatek energetyczny był większy.

  1. Bieganie

Dobrą stroną tej formy treningu jest gwarancja szybkiego spalania tłuszczu. Bieganie w sumie niewiele kosztuje, a do jego uprawiania wystarczą dobre buty i wygodne ubranie. Minusem może być pogoda, chociaż dla miłośników biegania słaba aura także nie stanowi szczególnego problemu. Osoby początkujące, bądź chcące zredukować nadmierną wagę nie powinny od razu obciążać się intensywnymi biegami lub długimi trasami, natomiast osoby z problemami ortopedycznymi oraz określonymi problemami zdrowotnymi poleca się uprzednią konsultację z lekarzem.

  1. Bieżnia

Obok miłośników biegania na świeżym powietrzu plasują się ci, którzy wybierają bieżnię. Dobrej jakości bieżnie zaopatrzona są w system amortyzacyjny, neutralizujący oddziaływanie na ciało. Elektroniczna konsola zapewnia informacje dotyczące prędkości odległości i tętna, a także liczbę wydatkowanych kalorii. Bieżnia umożliwia zmianę prędkości lub nachylenia podłoża, co jest świetną opcją dla tych, którzy w swojej okolicy nie mają możliwości trenowania na przykład podbiegów.

  1. Jazda na rowerze

Rower doskonale redukuję tkankę tłuszczową, szczególnie gdy uczciwie pedałujesz. Jedna dłuższa wyprawa może zwiększyć wydatkowanie energii w ciągu całego nadchodzącego tygodnia. Dla mniej odważnych i mniej sprawnych alternatywę stanowi rowerek stacjonarny, gdzie zwiększając obciążenie i częstotliwość obrotów, maksymalizujesz spalanie kalorii.

  1. Chodzenie po schodach / stepper

Maszyny, które stymulują chodzenie po schodach, zapewniają intensywny trening cardio, za pomocą którego spalisz bardzo dużo kalorii. Minus to wysoka powtarzalność ruchów, która może wywoływać ból kolan u osób borykających się wcześniej z dolegliwościami nóg.

  1. Maszyna eliptyczna

Działaniem przypomina wchodzenie po schodach, jednak cały proces odbywa się w poziomie, nie pionie, a okrężny ruch jest znakomita alternatywą dla osób mających problemy z kolanami. Podobnie jak bieżnie, maszyny te mają wbudowany regulator oporu oraz posiadają możliwość ustawienia stopnia nachylenia. Niektóre z nich umożliwiają chodzenia zarówno do przodu jak i do tyłu oraz pozwalają na jednoczesną gimnastykę ramion. Uwaga – wprowadzona w ruch maszyna pracuje w określonym tempie, które ulega stopniowemu zmniejszeniu, dlatego świadomie musisz podtrzymywać prędkość.

  1. Ergometr wioślarski

Zapewnia rewelacyjny trening cardio o wysokim potencjale spalania tłuszczu. Wprowadza w ruch wszystkie partie mięśniowe zarówno górne jak i dolne. Warto podkreślić, że jest to aktywność bezpieczna dla osób narzekających na bóle stawów, jednak osoby, które w przeszłości borykały się z problemami z kręgosłupem zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności. Należy pamiętać, aby przez cały czas trwania ćwiczenia utrzymywać wyprostowaną sylwetkę.

  1. Pływanie

Pływanie Jest treningiem, który angażuje do pracy całe ciało. Jest to sport dla osób preferujących wysiłek niekontaktowy, który chroni stawy jak żaden inny trening cardio, dodatkowo prowadząc do znacznego wydatku kalorycznego, przekładającego się na redukcję tłuszczu.

  1. Zajęcia grupowe

Wszelkiego rodzaju zajęcia grupowe, taneczne czy fitness cieszą się coraz większą popularnością. Wykorzystują ciężar własnego ciała, a wykonywane są nieprzerwanie lub obwodowo, co wpływa korzystnie na układ sercowo-naczyniowy. Są one świetną opcją dla osób, które nie przepadają za maszynami do treningów aerobowych – warto jednak pamiętać, że nie zastąpią one tradycyjnego progresywnego treningu z obciążeniem.

Pamiętaj, że potencjał spalania tłuszczu w każdej aktywności jest umiarkowany lub wysoki w zależności od intensywności, z jaką ćwiczysz i w szczególności od ciebie zależy jakie rezultaty osiągniesz.

———-

Paulina Pietraszewska
Facebook: Healthy Vibes