Przejdź do treści
Lifestyle

Ale jaja!

Święta Wielkanocne w tym roku minęły ekspresowo. Dzięki dietetycznym przepisom, które znamy, mogliśmy jeść nie tylko zdrowo, ale i smacznie, dlatego niektórzy z nas nawet nie odczuli, kiedyś bardziej popularnego tzw. „przeżarcia świątecznego”.

Jedno jest pewne- dla tych, którzy uwielbiają jajka, Święta Wielkanocne mogą trwać cały rok. Czas zapomnieć o micie, iż niekorzystnie wpływają one na nasz układ krwionośny i mieć na uwadze to, że jajka bogate są w składniki odżywcze potrzebne nam do prawidłowego funkcjonowania, i co najważniejsze, możemy jeść je na niezliczoną liczbę sposobów, dzięki czemu tak naprawdę nigdy się nie nudzą.

Dlaczego warto je jeść i uwzględnić w naszej codziennej diecie? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

1. WARTOŚĆ ODŻYWCZA

Jedno, większe jajko zawiera ok 75 kcal, 6 gr białka oraz 5 gr (zdrowego) tłuszczu. Te najlepsze jaja od kur z wolnego wybiegu (bio, oznaczone „0”) dzięki swoim wartościom odżywczym dostarczają nam najważniejsze witaminy A, B5, B12, B2,D, E, K, B6, oraz minerały wapń, cynk, fosfor czy selen, oraz Omega 3. Ten fakt potwierdza dlaczego jajka zaliczamy do tzw. grupy „superfoods”.

2. CHOLESTEROL

Tak, to prawda jajka zawierają stosunkowo dużo cholesterolu.

Tylko jedno jajo ma w sobie powyżej 200 mg, zaś często rekomendowana dzienna dawka to 300mg. Warto jednak pamiętać, iż cholesterol, który znajduje się w naszej diecie (czyt. w jajach) nie ma bezpośredniego wpływu na poziom cholesterolu we krwi, co potwierdziły badania z ostatnich lat.

Nasza wątroba każdego dnia sama wytwarza duże ilości cholesterolu, w momencie kiedy dostarczymy go więcej w postaci jajek, wątroba produkuje jego mniejszą ilość, dzięki czemu zachowany jest balans. Dlatego właśnie u większości społeczeństwa spożywanie jaj nie ma w ogóle wpływu na poziom cholesterolu. Zaznaczyć jednak należy, iż wszystko zależy od stanu i możliwości naszego organizmu, czy chorób genetycznych. Badając stan swojego zdrowia dokładnie powinno się analizować wyniki morfologiczne krwi, gdyż wysoki poziom ogólnego cholesterolu wcale nie świadczy o tragicznym stanie zdrowia, natomiast powinien być zachowany stosunek dobrego cholesterolu (HDL) do złego (LDL), który wynosi nawet 1:3. Ponadto, udowodniono, że jajka stosowane w diecie mogą wręcz przyczynić się do podwyższenia poziomu HDL.

3. CHOLINA

Żółtka jajek są naturalnym źródłem niezwykle ważnego związku chemicznego, często przez nas zapominanego, choliny, która bierze udział w transporcie lipidów i cholesterolu, wpływając również na stan naszego układu sercowo-naczyniowego oraz pamięć i koncentrację. Jajko może dostarczyć nawet 100mg choliny, co jest niezwykle ważne w dzisiejszych czasach, kiedy większość z nas spożywa posiłki, które nie zapewniają odpowiedniej ilości składników odżywczych.

4. LUTEINA i ZEAKSANTYNA

Wraz z wiekiem oraz procesami starzenia się nasz wzrok traci ostrość. Antyoksydanty, które maja niezwykle duży wpływ na stan zdrowia naszych oczu, to właśnie luteina i zeaksantyna, które znajdują się w żółtkach. Ich odpowiednia ilość, którą dostarczymy organizmowi pomoże zmniejszyć ryzyko powiązane z chorobami oczu. Ponadto, jaja zawierają wspomnianą już wcześniej witaminę A, niezbędną w procesach widzenia, ale również wzmacniającą nasz układ odpornościowy.

5. ŹRÓDŁO BIAŁKA

Dobrej jakości białko to podstawa diety u osób dbających o zdrowie. Jajka to źródło wysoko wartościowego białka (aż 6 gr na jajo) wraz z prawidłowo zbilansowaną dawką niezbędnych aminokwasów. Dlatego też upewnij się, iż są obecne w twoim jadłospisie.

Jak powszechnie wiadomo spożywanie odpowiedniej ilości i jakości białka wspomaga procesy redukcji tkanki tłuszczowej i budowania czystej masy mięśniowej. Dlatego też jedzenie posiłków zawierających jajka w jakiejkolwiek postaci jest kluczowe w utrzymaniu smukłej sylwetki, ponieważ daje nam poczucie sytości na dłużej. Dzięki temu jemy mniej, zachowując wysoką jakość spożywanych przez nas dań i dostarczając również wysokiej jakości budulca naszym mięśniom.

Podsumowując- jajka wydają się być jednym z najlepszych elementów naszej codziennej diety, dlatego jeśli nie ma przeciwskazań, powinny być zawsze w twojej lodówce. Ich przygotowanie nie wymaga ani czasu, ani szczególnych umiejętności kulinarnych, a smakują zawsze wyśmienicie!

———-

Aleksandra Forysiak