Przejdź do treści
Lifestyle

5 oznak, że czas pomyśleć o zmianie trenera personalnego

Skąd wiedzieć, kiedy nadszedł czas, by poszukać nowego trenera?

Dobra współpraca i wzajemny szacunek to podstawy, które sprawiają, że nie wyobrażasz sobie ćwiczeń pod okiem innego trenera personalnego. Ale to może się zmienić. Skąd wiedzieć, kiedy nadszedł czas, by poszukać nowego trenera?

Podczas ćwiczeń liczy się wzajemne zrozumienie, szacunek, zaufanie oraz pewność, że jesteś pod opieką profesjonalisty. Zdarza się, że na pierwszy rzut oka wydaje Ci się, że trafiłeś na kompetentnego trenera – dowodzą tego pierwsze miesiące waszej współpracy. Jednak początkowe zrozumienie może powoli zamienić się w odmienne pojmowanie Twojego rozwoju. Jakie sygnały mogą świadczyć o tym, że przyszedł czas na zmianę trenera personalnego? Podpowiadamy w tym artykule.

Trener personalny – kto to jest?

Trener personalny musi mieć wiedzę z zakresu metod treningu, dietetyki i ogólnie reprezentować holistyczne podejście do ćwiczeń. Z definicji trener powinien mieć jakiekolwiek potwierdzenie (w formie certyfikatu czy rekomendacji), że osiągnął wymagany poziom kompetencji w zakresie tworzenia, dostarczania i nadzorowania bezpiecznych i skutecznych programów ćwiczeń. Na rynku możesz spotkać jednak trenerów, którzy określają się tym mianem, a tak naprawdę nie mają żadnych uprawnień ani wiedzy.

Sytuację komplikuje fakt, że zawód trenera personalnego nie jest regulowany prawnie. Oznacza to, że może nim zostać każdy i nie potrzebne są do tego żadne ukończone kursy ani określone wymagania. Wiele siłowni i klubów fitness oczekuje, że zatrudnieni przez nich pracownicy będą mogli poprzeć swoje doświadczenie i wiedzę certyfikatami ukończenia kursów tematycznych (np. dietetycznych), jednak nie jest to wymóg. Co więcej, nie ma też żadnych studiów czy szkoły, które kończy się z tytułem trenera personalnego. W przypadku tego zawodu liczy się pasja, oddanie oraz doskonałe podejście do ludzi. Zdobywanie wiedzy, nieustanne dokształcanie się to niewątpliwie najważniejsze czynniki, które umożliwiają zostanie czyimś opiekunem w świecie ćwiczeń.

Kompetencje trenera są szalenie ważne! Poziom sprawności każdego klienta może być skrajnie różny – jeden klient może potrzebować jedynie podstawowych ćwiczeń, drugi chce schudnąć, więc należy ułożyć dla niego inny program, trzeci z kolei pragnie stawiać kolejne kroki w sporcie i potrzebuje zaawansowanych ćwiczeń i programów treningowych. Zadaniem trenera jest odpowiednie dopasowanie zestawu aktywności do potrzeb i możliwości jego podopiecznych. Jego rolą jest także planowanie oraz realizacja programów ćwiczeń, motywowanie do podejmowania systematycznej realizacji planu treningowego i kontrolowanie wyników. Powinien udzielać porad w zakresie żywienia i suplementacji. Może prowadzić zajęcia grupowe lub prowadzić indywidualne treningi.

Cechy dobrego trenera personalnego

Cechy dobrego trenera personalnego

Profesjonalny trener personalny, zanim przygotuje plan treningów czy plan posiłków, powinien przeprowadzić z Tobą szczegółowy wywiad. Tylko dzięki niemu zyska komplet informacji, na podstawie których będzie mógł przygotować indywidualny harmonogram ćwiczeń. Powinien zapytać o to, jak odżywiasz się na co dzień, jakie aktywności podejmujesz, czy cierpisz na jakieś choroby i dolegliwości oraz jaki jest Twój cel. Niezbędne jest również wykonanie pomiarów ciała.

Przy wyborze trenera kieruj się swoimi pierwszymi odczuciami. Jeżeli zrobił na Tobie pozytywne wrażenie, a rozmowa przebiegła swobodnie, bardzo możliwe, że przy treningach też będziesz czuć się przy nim komfortowo.

Cechy dobrego trenera personalnego

 • doskonale organizuje czas treningu i wykorzystuje go maksymalnie;

 • pilnuje planu treningowego i nadzoruje postępy;

 • czuwa nad bezpieczeństwem w trakcie treningu;

 • podpowiada, jak ćwiczyć na siłowni oraz jak wykonywać technicznie poprawnie poszczególne ćwiczenia;

 • elastycznie podchodzi do modyfikacji planu, jeżeli czujesz ból, strach lub nie lubisz niektórych ćwiczeń;

 • nie opuszcza Cię w czasie treningu;

 • wspiera i dodaje siły w momentach kryzysowych;

 • nie ocenia, a motywuje!;

 • jest zaangażowany;

 • jest otwarty na komunikację, słucha i odpowiada na pytania;

 • dba o Twój komfort;

 • doradza w zakresie odżywiania i suplementacji.

W przypadku doradztwa w zakresie żywienia i suplementacji trener personalny może Ci doradzić, jakich suplementów używać przed treningiem, aby zmaksymalizować efekty. Jest to przydatne, zwłaszcza kiedy rozpoczynasz przygodę z siłownią i nie masz wiedzy, czym się wspierać. Jeżeli Twoim celem jest zgubienie kilogramów, pomocna może być karnityna z chromem jak np. L – Carnitine + Chrome. Osobom, które zaliczają spadki motywacji podczas ćwiczeń, pomóc może Nitrox Therapy z kreatyną i kofeiną. Oba suplementy przedtreningowe znajdziesz w ofercie BioTechUSA.

Dobry przewodnik odkłada i wycisza telefon na czas treningu.

Kiedy nadszedł czas na zmianę?

Może się zdarzyć tak, że wybrany trener personalny przestał z czasem Ci odpowiadać. Jeżeli stracił zainteresowanie Twoim treningiem, na sali jest nieobecny lub ciągle przekłada spotkania na siłowni, to znak, że trzeba pomyśleć nad zmianą. Po czym poznać, że nadszedł na to czas?

Pierwszym i najbardziej oczywistym znakiem są wyniki, a raczej ich brak. Jeżeli postępujesz zgodnie z programem, a mimo tego nie zauważasz zmian w swoim ciele przynajmniej co dwa tygodnie, do tego trenujesz regularnie minimum miesiąc, możliwe, że plan jest nieskuteczny. Możesz poprosić trenera o modyfikację – jego rolą jest reagowanie w przypadku braku wyników i ułatwienie Ci osiąganie celów.

Skupmy się jednak na innych sygnałach, które świadczą o tym, że czas bliżej przyjrzeć się Twojej współpracy z trenerem personalnym.

1. Trener nie skupia się na Tobie

Dobry trener personalny to taki, który ciągle jest przy Tobie. Powinien przyglądać się Twoim ćwiczeniom, kontrolować każdy ruch, reagować na nieprawidłowości i dokonywać korekty techniki. Niedopuszczalną sytuacją jest, kiedy Twój trener jest bardziej zainteresowany smartfonem lub rozmowami z innymi uczestnikami na siłowni (jeżeli nie dotyczy to akurat Twojego treningu).

To jest Twój czas, za który płacisz, dlatego trener powinien z Tobą pracować. Nie powinien sięgać po telefon, kiedy wykonujesz serię ćwiczeń. Dobry przewodnik odkłada i wycisza telefon na czas treningu i zawsze pojawia się punktualnie na sesjach treningowych. A jak już się pojawi, to jest do Twojej pełnej dyspozycji.

Dobry trener powie Ci, jaki jest plan i jak będzie przebiegał trening.

2. Nie ma planu ćwiczeń

Bardzo ważne jest podejście trenera do dokładności wykonywania ćwiczeń oraz samego harmonogramu. Dobry trener powie Ci, jaki jest plan i jak będzie przebiegał trening. Wytłumaczy, dlaczego i po co wykonujesz te, a nie inne ćwiczenia. Mało tego, jest pomysłowy i kreatywny, dlatego dąży do tego, aby ćwiczenia były urozmaicone. Ponadto reaguje, jeżeli jakieś urządzenie jest zajęte i szybko znajduje alternatywę. Oczywiście nie musi być to autorski trening – można wykorzystać gotowy plan treningowy na 5 dni albo i na cały tydzień.

Najważniejsza jednak jest komunikacja – powinien informować o planie i jego ewentualnych modyfikacjach, informować, jakie ćwiczenia zrobicie na następnym treningu itd. Dzięki temu będziesz mieć dokładne wyobrażenie następnej sesji oraz poczucie kontroli. Jeśli Twój opiekun przestanie z Tobą rozmawiać o tym, co dalej robicie i po prostu będziecie się tylko spotykać, to czas, że należy przemyśleć zmianę.

3. „Ćwicz, a ja zaraz wrócę”

Zaangażowany trener nigdy nie zostawi Cię samego podczas ćwiczeń! Dobry trener personalny to taki, który nie tylko podpowie, jaka jest najlepsza dieta spalająca tkankę tłuszczową oraz zaplanuje plan treningowy w domu, ale będzie przy Tobie. Opuszczanie Cię podczas ćwiczeń jest niedopuszczalne, ponieważ za zdrowie osoby trenującej odpowiada nie kto inny jak właśnie trener.

Do tego przy niektórych ćwiczeniach ważna jest asekuracja, dotyczy to zwłaszcza treningu siłowego. Jednak nawet podstawowe ćwiczenia na siłowni wymagają kontroli i upewnienia się, że dobrze są wykonywane. Inaczej łatwo o kontuzję. Nie wspominając o spadku motywacji, ponieważ trener powinien być z boku i Cię wspierać.

Trener personalny powinien Cię wspierać i pomagać.

4. Przestajesz dogadywać się z trenerem

Może się tak zdarzyć, że początek współpracy z trenerem personalnym był bardzo obiecujący – rozmawiało wam się dobrze i panowała swobodna atmosfera, a czas na sesjach treningowych był wykorzystany maksymalnie. Z czasem może okazać się, że macie różne podejście do ćwiczeń, że brakuje elastyczności, urozmaicenia i zapanowała monotonia lub po prostu straciliście nić porozumienia. To nic złego! Jednak jest to zdecydowany sygnał, że trzeba zmienić trenera.

5. Brak kontroli i zaangażowania

Celem Twoich treningów powinien być trwały i zauważalny efekt. Ten osiągniesz żmudną i zazwyczaj bardzo długą pracą. Przez zaniedbania trenera personalnego możesz na wyniki poczekać dłużej lub nie doczekać się ich wcale. Chodzi tu zarówno o przygotowanie planu, jak i jego kontrolę oraz motywowanie Cię do działań. Jeżeli sam trener nie zadba o to, abyś był wystarczająco zmobilizowany do wykonywania ćwiczeń, to prosta droga do zniechęcenia się i porzucenia treningu.

Trener personalny powinien Cię wspierać i pomagać. Niekoniecznie oznacza to, że będzie do Ciebie dzwonić kilka razy dziennie, ale na spotkaniu upewni się, że przestrzegasz diety, podpowie, co można wprowadzić do treningu; będzie pytał, jak się czujesz, czy ćwiczenia są dla Ciebie odpowiednie i nie sprawiają Ci bólu. Przede wszystkim nie będzie oceniać, jak przyznasz mu się do słabości – to całkowicie naturalne, że możesz ulec pokusom. Najważniejsze to się nie poddawać i kontynuować plan, a o to zadba już zaangażowany i empatyczny trener.

Trener personalny powinien Cię wspierać i pomagać.

Gdzie szukać dobrego trenera personalnego?

Trenerzy personalni pracują w centrach sportowych, klubach fitness lub na siłowniach. Często przy zapisie na siłownię otrzymuje się bezpłatną godzinę z trenerem. Jest to dobre rozwiązanie, jeżeli rozważasz jego zatrudnienie, ale nie masz pojęcia, jak może wyglądać współpraca.

Jak wybrać trenera personalnego? Przy wyborze warto kierować się opiniami znajomych, którzy korzystali lub korzystają z takiej formy wsparcia. Na pewno opowiedzą Ci o swoich doświadczeniach – czy dana osoba dobrze przygotowała plan posiłków i trening, była zaangażowana i wspierała w osiąganiu celów. Zanim jednak zdecydujesz się na wybór tego konkretnego trenera, sprawdź opinie w sieci, a także strony www lub kanały w mediach społecznościowych i upewnij się, że jest to ta osoba, której szukasz. Ponadto warto zasięgnąć opinii w samej siłowni – tamtejsi użytkownicy mogą już mieć za sobą doświadczenia, którymi chętnie się podzielą. Co więcej, niektórzy dietetycy również współpracują z trenerami personalnymi.

Pamiętaj: w przypadku współpracy z trenerem profesjonalnym kieruj się własnymi potrzebami. Jeżeli nie jesteś zadowolony z dotychczasowej współpracy, czas zmienić opiekuna. To Ty masz się czuć komfortowo. I jest to czas, za który płacisz, więc wykorzystaj go efektywnie z osobą, której możesz zaufać.