Przejdź do treści
Aktualności

Przygotowanie do zawodów: cały proces od A do Z. Część 2

Lata treningów i czynniki, o których dyskutowaliśmy w poprzednim artykule doprowadziły cię do podjęcia decyzji o wzięciu udziału w zawodach? Bardzo dobrze. Weźmy się więc za to wszystko, co teraz musisz wiedzieć.

Drobne sprawy do wyjaśnienia
Skoro już zdecydowałeś/łaś się na wzięcie udziału w zawodach, musisz wiedzieć dwie rzeczy:

  1. Udany występ w zawodach oznacza konieczność wcześniejszego, precyzyjnego zaplanowania całego procesu (odżywianie, trening, rozplanowanie w czasie), bez błędów czy zaniedbań, planowania, które powiesisz w widocznymi miejscu, i którego będziesz przestrzegać.
  2. Sukces w podjęciu inicjatywy nie zależy tylko od tego planowania, ale także od sposobu w jaki radzisz sobie z elementami zewnętrznymi (przyjaciółmi, rodziną, otaczającymi cię osobami, stresem, pracą, niespodziewanymi wydarzeniami), które nie mogą przeszkadzać planowi, w przeciwnym wypadku wzmogą stres i niepokój, czynniki już obecne w samym procesie. Podnosi to ryzyko zamiany twojego występu w porażkę.

Oczywiście, przygotowania do zawodów nie można porównywać z codziennym życiem. Wymagają one wielkiego poświęcenia – częściowej rezygnacji z życia społecznego i rodzinnego, skrócenie czasu, w którym wychodzisz z przyjaciółmi, do restauracji lub korzystania z innych gastronomicznych przyjemności, przyzwyczajenia się do krótszego snu, ciągłego zmęczenia…przetrenowania i niedożywienia – a to tylko krótkie wprowadzenie do tego jak żyje ktoś, kto przygotowuje się do zawodów. Takie życie jest trudne nie tylko dla ciebie, ale także dla osób ci bliskich – zarówno osobiście jak i zawodowo.

Jeśli chcesz zostać mistrzem – będzie ciężko. Będzie to codzienna walka z samym sobą i otaczającym cię światem, który będzie wydawał się nie rozumieć i być nastawionym przeciw tobie. Jednak – i musisz to wiedzieć – przeszli przez to wszyscy mistrzowie. Wszyscy, bez wyjątku. Nigdy nie jest łatwo, i dlatego właśnie jest to tak bardzo stymulujące.

Rzeczy najważniejsze

I. Bądź przygotowany/a
Zawody wymagają pewnego poziomu fizycznej i psychicznej dyscypliny. Byłeś kiedykolwiek na zawodach? Zanim nawet zaczniesz trudną drogę przygotowań, zamień się w widza i zobacz, jak przebiegają zawody. Rozejrzyj się…


przyjrzyj się sylwetkom. Przyjrzyj się zawodnikom w kategorii, w której sama chcesz wystąpić. Oszacuj obecny poziom. Zacznij od zawodów krajowych. Potem będziesz mieć cały dostępny czas na dopracowanie sylwetki i podniesienie swojego poziomu. Najważniejsze, żeby twoja sylwetka była naprawdę przygotowana do występu na scenie i musi być to możliwe do zrobienia, tak, żebyś się nie „zarzynał”. Jeśli zrobienie postępu zbiera więcej czasu – ok, niech tak będzie. To i tak lepsze niż zawód i zniechęcenie, jeśli nie osiągniesz odpowiedniego poziomu w dniu zawodów.

II. Poznaj kryteria
Każda kategoria w kilku punktach posiada swoje kryteria oceny (sylwetka, prezentacja, pozy obowiązkowe, pozy dowolne). Musisz je poznać, ponieważ różnią się one w zależności od federacji czy zawodów. Twoje przygotowania będą musiały być zoptymalizowane w celu osiągnięcia wymaganych kryteriów, co da ci większe szanse na wygraną. Naucz się tych wymagań i działaj zgodnie z nimi. W odpowiednim momencie musisz być na odpowiednim show.

III. Ogranicz apetyt
Bądź zawsze w pierwszej szóstce. Należy sobie powiedzieć, że pierwsza szóstka jest jedyną możliwą opcją. Jest to cel jest realny i możliwy do osiągnięcia dla każdego początkującego; bycie w pierwszej szóstce jest uważane jako bardzo „dobre”, a różnica między ocenami jest bardzo niewielka, ponieważ poziom jest bardzo wyrównamy (można to ogólnie zaobserwować). Powtarzanie sobie „będę w pierwszej szóstce” wywoła entuzjazm i energię, której potrzebujesz do utrzymania dobrego ciśnienia przez cały czas przygotowań. Nigdy – PRZENIGDY- nie oglądaj zdjęć swoich konkurentów przed zawodami. To BARDZO ważne, musisz pozostać nietykalny. Zawody odbywają się w dniu „D”, nie wcześniej i nie później, więc nie potrzebujesz większej presji kolekcjonując dane tych, którzy będą stali z tobą na scenie.

IV. Genetyka
Niektórzy ludzie posiadają coś, co można określić jako doskonałe geny – a także szybki metabolizm. Jednak większość z nas nie posiada takich cech. Ektomorfik, endomorfik, mezomorfik – lub mieszanka, duży lub mały… bardzo trudno jest znaleźć doskonałe ciało, ale nie oznacza to, że nie możesz uczynić z siebie osoby bliskiej doskonałości. Ciężka praca, starannie monitorowane odżywianie i regeneracja, plus adekwatna ilość suplementów są bardziej efektywne niż korzystna genetyka.


V. Partner treningowy
Masz partnera treningowego? A co z drużyną wspierającą? Kiedy wykonujesz ćwiczenia poproś partnera, żeby cię obserwował i korygował lub pomagał, gdy jest to niezbędne. Bez względu na to jak jesteśmy dobrzy zawsze potrzebujemy kogoś kto sprawdzi, czy poprawnie wykonujemy swoje ćwiczenia. Upewnij się, że twój partner nie mówi ci tego co chcesz usłyszeć, co zawsze przynosi efekt przeciwny do zamierzonego, ale rzeczywiście podpowiada ci jak wykonujesz ćwiczenia. Twój partner nie służy do tego, żeby delikatnie głaskać cię po główce – jeśli robisz rzeczy źle, jeśli twoja forma się nie poprawia, wtedy musi to powiedzieć, bez ukrywania czegokolwiek. Musi ci pomagać, popychać, ale także otwierać oczy i korygować w odpowiednim czasie, nawet jeśli go za to nienawidzisz. Lepiej spróbować jeszcze raz i poprawić od razu i upewnić się, że wszystko jest w porządku, niż czuć zawód w dniu „D”, ponieważ nikt nie był na tyle odważny, żeby powiedzieć ci prawdę.

Stwórz plan
Skoro już omówiliśmy kilka ważnych rzeczy, czas przejść do sedna procesu przygotowań.: planowania diety, treningu, suplementacji – wszystko co ważne dla gładkiego przebiegu przygotowań do zawodów. Nie zapomnij: wszystko musi być zapisane, zmierzone, sprawdzone i powieszone na ścianie, żebyś mógł/mogła wszystkiego dokładnie przestrzegać. Dieta, przetrenowanie, brak snu i w rezultacie wyczerpanie, zazwyczaj nie pozwalają jasno myśleć i powodują, że zapominasz o różnych rzeczach i tylko dokładnie i jasno sprecyzowane rzeczy pozwolą ci powrócić na prawidłową ścieżkę.

Mam nadzieję, że przewodnik, który opublikujemy w kolejnej części artykułu pomoże wam na prawidłowe przygotowania i wygranie przyszłych zawodów. Bez względu na wasz poziom, plan działania jest niczym innym jak tylko listą „do zrobienia”, która ułatwi wam przygotowania … pamiętajcie, że wielu trenerów słono sobie liczy za przygotowania fizyczne, tylko dlatego, żeby całą pracę wykonać za ciebie. Może moglibyśmy powiedzieć, że nie jest to przyjemna praca, jednak bardzo fascynująca, ponieważ pomaga odkrywać, jak działa twój organizm, jak reaguje, jakie ma potrzeby. W ten sposób możesz się bardzo wiele nauczyć o samym sobie. A to bardzo warto.